Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
kitsos
Posts: 206
Joined: 12 May 2007 01:03
Location: exarceia city

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by kitsos »

Αληθινά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα, σκαρφαλώνουμε με δική μας ευθύνη...
Όπως και στην Λαγκάδα υπάρχει 7C, 30 μέτρων με 3-4 ασφάλειες, και η λογική είναι
"άμα θες πας, άμα θες δεν πας" (και το βουλώνουμε μια χαρούλα...), έτσι και εδώ βλέπεις
και κρίνεις και πας ή δεν πας, κατεβαίνεις ή
δεν κατεβαίνεις, βάζεις υλικό ή δεν βάζεις... Ακριβώς το ίδιο είναι..
(Εξαιρούνται οι εργολαβίες, ΕΣΠΑ κτλ, ούτως ή άλλως αυτές έχουν και προδιαγραφές..)
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by Che »

Fon ξαναλέω. Το ρελέ δεν δέχεται πτώσεις. Άπαξ και περάσεις σχοινί πλέον η φόρτιση είναι στατική. εκτός αν ο άλλος σε κατεβάζει με τα μπούνια,( υπάρχουν και αυτοί). Επίσης στα καραμπίνερ του ρελέ ακόμα και πιστοποιημένα δεν βάζουμε σχοινί για top rope. Σεβόμαστε το υλικό. Χαλάμε τα σετάκια μας αφού στην ουσία είναι κάτι που μπορούμε να ελέγξουμε πιο εύκολα και στη τελική άμα είναι να μπούμε 30 φορές ας χαλάσουμε τα δικά μας υλικά. Οπότε στο top rope έχεις πιστοποιημένα υλικά. Κανένα πρόβλημα. Τώρα όσο αφορά τις βουνίσιες που ανέφερες και τα υλικά που χρησιμοποιούν, να σου θυμίσω ότι κάποτε σκαρφάλωναν με ξυλόσφηνες, κανάβινα σχοινιά, χωρίς μπωντριέ, με ασφάλιση γύρω απο τη μέση, με αυτοσχέδια καρφιά, με παξιμάδια από βίδες και πέτρες τυλιγμένες από ένα κορδονέτο.

Το κακό είναι ότι αυτή η κοινωνία μας έκανε όλους μαλθακούς(συμπεριλαμβάνω κι εμένα)... και τελικά παρόλο που ο εξοπλισμός εξελίχθηκε αδυνατούμε να κάνουμε σπουδαιότερα πράγματα από ότι οι πιονέροι του χώρου.... πάντα στη σκιά τους θα ζούμε.
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
fon
Posts: 22
Joined: 15 Feb 2016 14:49

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by fon »

Συμφωνω για τις βουνισιες που λες ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του.
Εγω δεν μιλω για παραδοσιακη αλλα για την σπορ αναρριχηση που συνηθως ασχολουνται οι περισσοτεροι αρχαριοι με top rope.
Οσο για την ταση του ρελε ειναι μεν στατικη αλλα δεχεται 2 δυναμεις (αναρριχητη και ασφαλιστη) και μαλιστα και οι δυο απο κατω.
Τελοσπαντων εγω προσωπικα δεν ειμαι φαν της σπορ αναρριχησης και ιδιαιτερα του top rope για πολλους λογους.
Οταν καμια φορα παω σε σπορ πεδια και βλεπω στα ρελε κατι ναυτικα σκουριασμενα μπρρρρ....
Απο επισφαλη ρελε γενικοτερα αποφευγω τα top rope και το κατεβασμα με κουβα και προτιμω το κλασικο ρεπελακι (αν και πιο αβολο).
Ετσι εκτος απο τη ζωη μου προστατευω και τα υλικα μου απο ασκοπη φθορα.
kitsos
Posts: 206
Joined: 12 May 2007 01:03
Location: exarceia city

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by kitsos »

fon wrote:Συμφωνω για τις βουνισιες που λες ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του.
Εγω δεν μιλω για παραδοσιακη αλλα για την σπορ αναρριχηση που συνηθως ασχολουνται οι περισσοτεροι αρχαριοι με top rope.
Όλοι υπήρξαμε αρχάριοι... και τότε είχαμε την ευθύνη του εαυτού μας και σκαρφαλώναμε με δική μας ευθύνη...(εξαιρούνται φυσικά οι ανήλικοι)
Genirous
Posts: 61
Joined: 05 Mar 2009 12:45
Location: Αθήνα

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by Genirous »

kitsos wrote:...
(Εξαιρούνται οι εργολαβίες, ΕΣΠΑ κτλ, ούτως ή άλλως αυτές έχουν και προδιαγραφές..)
Αυτό με την εξαίρεση δεν (θέλω να) το καταλαβαίνω. Γιατί πρέπει αυτές οι διαδρομές να μπουν σε άλλο καθεστώς ενώ δεν υπάρχει; Τελικά έχουμε πειστεί ότι αυτό είναι το σωστό και ότι έτσι θα γίνεται από δω και πέρα; Και γιατί πρέπει σώνει και καλά να συναινούμε με την βιομηχανοποίηση του χώρου μας;

Τουριστική αναρρίχηση για όλους, όχι μόνο για τους τουρίστες.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by Che »

Αν και νομίζω ότι ένα τέτοιο θέμα συζήτησης πρέπει να αλλάξει θέση και θέμα που συζητάτε, θα πω κάτι γρήγορα εδώ. Δυστυχώς ο χώρος έχει βιομηχανοποιηθεί απο τη στιγμή που τα πρώτα τεχνητά υλικά έκαναν την εμφάνισή τους με την βιομηχανική επανάσταση. Καρυδάκια, καρφιά, καραμπίνερ, βύσματα, παπούτσια όλα απόρροια της εξελικτικής του πράγματος. Καλώς κακώς, ακόμα και αυτοί που φωνάζουν για καθαρή αναρρίχηση, η πραγματικά καθαρή αναρρίχηση είναι το free solo. Όλες οι άλλες μορφές της είναι εκβιομηχανοποίηση του πράγματος.

Και το να συμμετέχουμε σε φεστιβάλ ή το να πηγαίνουμε σε πεδία που ανοίχτηκαν με τέτοιο τρόπο, μας κάνει μέρος αυτής. Ωστόσο το τι και πως είναι κουβέντα που πρέπει να συζητηθεί απο όλους όσους ασχολούνται με τη δραστηριότητα και όχι απο 5-10 15 ατομα.
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by Nikolas_A »

Che wrote:... η πραγματικά καθαρή αναρρίχηση είναι το free solo.
Barefoot - nude free solo. Και να είσαι και vegan

Πάντως εγώ βλέπω ότι όλοι πάνω-κάτω συμφωνούμε στο εξής:
1. Ανοίγεις διαδρομή με δικά σου υλικά για να κάνεις το κέφι σου; Ασφάλισέ την όπως νομίζεις (με σεβασμό στο περιβάλλον, το πεδίο, γειτονικές διαδρομές κλπ), περιέγραψέ την με ειλικρίνεια και όποιος θέλει ας πάει.
2. Ανοίγεις διαδρομές/σεκτόρι/πεδίο με σκοπό το όφελος (δικό σου, του συλλόγου σου, σε χρήμα, σε δόξα, σε χρήση σχολών σου); Οφείλεις να κάνεις καλή δουλειά (το πως ορίζεται αυτό είναι ρευστό βέβαια), να τα συντηρείς και να είσαι ανοικτός σε τυχόν κριτική
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
arigo
Posts: 39
Joined: 19 Nov 2014 21:47

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by arigo »

Δείτε εδώ έναν "καθαρό" αναρριχητή (ή μήπως η τραγιάσκα το βιομηχανοποιεί το πράγμα;;)

https://vimeo.com/123870988

:D

Για τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω ότι είναι καλύτερα να συζητηθούν σε άλλο post.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by Che »

With artificial climbing aids you have transformed the mountains into a mechanical plaything. Eventually they will break or wear out, and then nothing else will be left for you to do than to throw them away.

1. You should not be equal to the mountain climbs you undertake, you should be superior.
2. The degree of difficulty that a climber is able to overcome with security on the descent and also believes himself capable of with an easy conscience must represent the upper limit of what he climbs on the ascent.
3. The justification for the use of artificial aids consequently exists only in the event of an immediately threatening danger.
4. The piton is an emergency reserve and not the basis for a method of working.
5. The rope is permitted as a relief-bringing means but never as the one true means for making the ascent of the mountain possible.
6. The principle of security belongs to the highest principles. But not the frantic correction of one's own insecurity attained by means of artificial aids, rather that primary security which with every climber should be based in the correct estimation of his ability in relation to his desire.

αυτα δεν τα έχω πει εγω. τα χει πει ένας κυριούλης στις αρχές του προηγούμενου αιώνα.
επίσης είναι κλασσική συζήτηση και θέμα διαμάχης απο την απαρχή της αναρρίχησης ως δραστηριότητα διασκέδασης.
Πολλοί τρανοί του χώρου εκθείαζαν ή και απέτρεπαν τη χρήση υλικών στο σκαρφάλωμα τους και διαφωνούσαν στο πιο είναι το πλέον ιδανικό στυλ ανάβασης.
Ο Royal Robbins ήταν υπέρμαχος του clean climbing και πραγματικά αυτό δεν τον εμπόδισε να κάνει φοβερά και τρομερά πράγματα όσο σκαρφάλωνε. Από την άλλη βέβαια και ο Warren Harding που ήταν του εξοπλισμού έκανε παπάδες και εξαιτίας του δημιουργήθηκε μια γραμμή που αυτή τη στιγμή απασχολεί όλη την αναρριχητική κοινότητα παγκοσμίως.

και κλείνω και με το καλύτερο .
“I can understand why those who have no love of gear, of tools and of gadgets, who in short are not mechanically minded, can find no joy in rock engineering. The maze of ropes will confuse them, the hammering of pitons will annoy them and the leaving of an occasional unremovable piton in the mountain side will offend their overdeveloped aesthetic sensibilities.
I do not begrudge them the right to climb mountains their own way if they get more joy out of it. But I do protest against these purists attempting to enforce their personal predilections upon the other members of the climbing fraternity and upturning noses of self-righteous scorn upon those who do not agree. The Puritans, it is said, ‘came to America to worship God as they pleased and see that no one else did the same.’ The mountaineering purists have followed in their intellectual footsteps.
Let us be tolerant of differences in taste. Let us drop this childish prattle about the immorality of artificial aides. If some climbers really wish to eschew all artificial aides, let them abandon ropes and shoes for surely these are products of a mechanized society. Let them establish a ‘Nudist Climbing Club’ if that is the way they enjoy climbing, and let the rest of us who like our gear and gadgets be tolerant of them so long as they do not actually interfere with our pleasure in climbing.”
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by chrisbel »

Δηλαδή για να το καταλάβω..
Ένας τοπικός σύλλογος, υιοθετεί ένα πεδίο, βάζει το Δήμο να πληρώσει κάποιους εκπαιδευτές για να το επανεξοπλίσουν -και ν' ανοίξουν νέες διαδρομές, το συστήνει ως πεδίο για αρχάριους -ξέρετε αυτοί που δεν έχουν πολύ ιδέα για το πόσο καλά είναι τα υλικά στο βράχο, το ονοματοδοτεί (με περίσσια μετριοφροσύνη), διοργανώνει φεστιβάλ και μόνο ένας θίγει το θέμα οτι τα υλικά θα έπρεπε να πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές. Και επίσης -μια και κάποιος στη συζήτηση φαίνεται να είναι άνθρωπος του συλλόγου- κανείς δε θα τους πει να προσαρμοστούν;
Και αν θέλετε ως τροφή για συζήτηση. Το μέγα θέμα της διάνοιξης πεδίων δείχνει να είναι η συντήρηση τους, η βιωσιμότητα τους. Με δεδομένες τις κλιματολογικές συνθήκες της Ελλάδας η μακροημέρευση των πεδίων θα έπρεπε ν' απασχολεί περισσότερο τους φορείς που διαθέτουν πόρους για το άνοιγμα κάποιων πεδίων. Παρόλα αυτά πεδία ανοίγονται συνέχεια, ανάπτυξη.. Μόνο που δε βλέπουμε χέρια. Τα πεδία και οι διαδρομές είναι δυσανάλογα περισσότερα από τον κόσμο που σκαρφαλώνει..
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by Dimitris »

chrisbel wrote:... Παρόλα αυτά πεδία ανοίγονται συνέχεια, ανάπτυξη.. Μόνο που δε βλέπουμε χέρια. Τα πεδία και οι διαδρομές είναι δυσανάλογα περισσότερα από τον κόσμο που σκαρφαλώνει..
Χρήστο, στην παραπάνω φράση έχεις δίκιο και αυτό από μόνο του είναι ένα θέμα για συζήτηση, αλλά σε άλλο topic. Λυπάμαι αλλά αρχίζω να πιστεύω πως κάποιοι ονειρεύονται την αναρρίχηση σαν ένα παιχνίδι που πρέπει να γίνεται σε κλειστά fun parks, που θα έχουν κατασκευαστεί κατά παραγγελία. Και, για να μην παρεξηγηθώ, αυτό ΔΕΝ αφορά το τρέχον topic για το πεδίο ΕΠΟΣ Φυλής, απλά το πυροδότησε η παραπάνω φράση του Χρήστου.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by Che »

Ρε τι μας έκανε ένα καραμπίνερ...φωτιές άναψε πάλι.
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
Genirous
Posts: 61
Joined: 05 Mar 2009 12:45
Location: Αθήνα

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by Genirous »

Αυτή η δική σου θεώρηση των πραγμάτων chrisbel αφορά μάλλον μια άλλη διάσταση. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, γεγονότα ή καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία και αποτελεί προϊόν μυθοπλασίας! :mrgreen:
Genirous
Posts: 61
Joined: 05 Mar 2009 12:45
Location: Αθήνα

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by Genirous »

Επειδή ο Δημήτρης Τιτόπουλος δεν είναι μέλος στο routes και έχει εμπλακεί έμμεσα στο παρόν θέμα, σας παραθέτω την απάντησή του γραμμένη από τον ίδιο:
Δημήτρης Τιτόπουλος wrote:Μπελογιάννη,

πάλι είσαι απληροφόρητος. Γράφεις κάτι έτσι για να γράφεις; Ή σου αρέσουν τα παραμύθια και οι ίντριγκες;

Δέχομαι την κριτική, αλλά όχι τις ανακρίβειες και τα ψέματα. Σου είχα πει παλαιότερα ότι αν θέλεις να γράψεις κάτι που με αφορά, να το διασταυρώνεις. Αναφέρεις ότι ο Έπος Φυλής βάζει κάποιους εκπαιδευτές να φτιάξουν ένα πέδιο. Αφού ξέρεις ότι το συγκεκριμένο πεδίο (Έπος) το έφτιαξα εγώ με τον Τσίτσικα και εκπαιδευτής είμαι μόνο εγώ, γιατί δεν αναφέρεσαι κατευθείαν σε 'μένα; Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι την πρόταση για τη δημιουργία του πεδίου την κάναμε εμείς. Και όχι ο Έπος Φυλής. Ο λόγος ήταν καθαρά ανιδιοτελής, για να φτιαχτούν διαδρομές εύκολες για απόφοιτους σχολών αναρρίχησης και για εκείνους που δεν κάνουν δύσκολα. Έκρινα ότι υπήρχε ανάγκη για κάτι τέτοιο που θα μπορούσες και εσύ και άλλοι εκπαιδευτές να κάνετε, έχοντας κάνει σχολές του ΈΠΟΣ Φυλής αλλά και άλλων συλλόγων. Αφού τα βράχια ήταν στην περιοχή της Φυλής απευθύνθηκα στον τοπικό σύλλογο και πράγματι ο Έπος Φυλής ανταποκρίθηκε. Μεσολάβησε ώστε ο δήμος Φυλής να αγοράσει όσα μπορούσε από τα υλικά που του υπέδειξα εγώ. Ο σύλλογος έκρινε μόνο ότι έπρεπε να πάρει άδεια από το Δασαρχείο για τον καθαρισμό στη βάση των διαδρομών και να βοηθήσει σε αυτό. Ακόμα και το όνομα εμείς το προτείναμε. Κατ' εμέ το αξίζουν. Κάτι ανάλογο φαντάζομαι είχε κάνει και ο ΕΟΣ Αχαρνών (Αχαρνείς). Αν δεν δέχονταν το όνομα, θα βάζαμε κάτι σχετικό με την περιοχή. Το ότι δέχτηκαν αυτό, τους καθιστά υπεύθυνους του πεδίου για πάντα;

Από ποιον πληροφορήθηκες ότι μας πλήρωσε ο δήμος ή ο σύλλογος; Αν έχεις έστω και μια απόδειξη πληρωμής, εσύ ή κάποιος άλλος, σε προκαλώ να την καταθέσεις και όχι να μας συκοφαντείς. Στην Αττική για όσες διαδρομές έχω ανοίξει, δεν πληρώθηκα τον κόπο μου από κανέναν. Σε παρακαλώ να προσέχεις τι γράφεις.

Αναφέρεις ότι τα υλικά πρέπει να πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές. Δε διαφωνώ καθόλου. Οι περισσότεροι μιλούν για καλά υλικά, αλλά ούτε πληρώνουν, ούτε δουλεύουν. Μόνο κριτική κάνουν, συχνά κακοπροαίρετη, και τίποτε άλλο. Τώρα όσον αφορά τα υλικά στο ΕΠΟΣ, τα βύσματα και οι πλακέτες είναι 304, το υλικό που είχε όλη η Ελλάδα τότε. Έγινε έλεγχος από ειδικό (με χημικά για ανοξείδωτα) για τη συγκεκριμένη παρτίδα. Όσο για τα βιομηχανικά καραμπίνερ στα ρελέ, ναι, είναι μια φθηνή λύση, δεν είναι η πρώτη φορά που τα χρησιμοποιώ και δεν τα χρησιμοποιώ επειδή μου αρέσουν. Οικονομικό είναι το θέμα. Όποιος θέλει σκαρφαλώνει, ο καθένας υπ' ευθύνη του. Το πεδίο υπάρχει 5 χρόνια τώρα, κανένας τόσον καιρό δεν έβαλε ένα δικό του καραμπίνερ, ούτε καινούργιο, ούτε παλιό, και όχι μόνο αυτό αλλά έκλεψαν κιόλας. Όλοι περιμένουν από τους άλλους να κάνουν κάτι γι' αυτούς: Το σύλλογο, τον δήμο, την Ομοσπονδία, τους βλάκες που άνοιξαν τις διαδρομές, το Υπουργείο Υγείας κτλ...

Η Ομοσπονδία άρχισε να δίνει υλικά καθαρά μετά από δική μου πρωτοβουλία και παρότρυνση προς τον πρόεδρο κ. Γεωργούλη. Το ενδιαφέρον μου επικεντρώθηκε στα παλαιά πεδία της Αθήνας, ώστε να εξοπλιστούν με νέα πιστοποιημένα υλικά. Ο ίδιος φρόντισε να επεκταθεί η συντήρηση και στην επαρχία (και πολύ καλά έκανε). Αλλά μόνο για τα σάπια βύσματα ή ρελε, τίποτε άλλο. Είμαι σίγουρος ότι θα το ξανακάνει όταν μπορέσει.

Δεν περιμένω την απάντησή σου διότι η αλήθεια έχει ήδη απαντήσει σε όλους.

Δημήτρης Τιτόπουλος
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Re: Ρελέ στον ΕΠΟΣ Φυλής

Post by chrisbel »

Τι να πω..
Μια μέρα αποφάσισε κάποιος να κτίσει ένα σπίτι. Όχι γι' αυτόν, αλλά για τους φίλους του. Πήγε λοιπόν σ' ένα μηχανικό (που ήξερε τη δουλειά) και του είπε φτιάξε μου ένα σπίτι.. πάρε και λεφτά και φτιάξε ότι καταλαβαίνεις. Ο μηχανικός λοιπόν, είπε: με τα λεφτά που μου δίνεις φτάνουν για 100 τετραγωνικά, αλλά εγώ θα σου το κάνω 120 επειδή όμως τα λεφτά δε φτάνουν θα βάλω λιγότερα σίδερα στην οροφή. Μην ανησυχείς, δε θα πέσει κι άμα το δούμε ότι πάει να πέσει θα κάνουμε κάτι.. Ο ιδιοκτήτης λοιπόν συμφώνησε, χάρηκε δε τόσο πολύ που αποφάσισε να κάνει ένα πάρτι. Τους κάλεσε όλους και όχι μόνο.. Πήρε και τη συγκατάθεση της Ομοσπονδίας πάρτι και το έκανε υπό την αιγίδα της. Φυσικά η ομοσπονδία πάρτι δε ρώτησε αν το σπίτι ήταν ασφαλές, αλλά κι αν ρώταγε τον ιδιοκτήτη αυτός θα του έλεγε την άποψη του μηχανικού του. Σημείωση. Ο μηχανικός δεν πληρώθηκε για τη μελέτη και την κατασκευή του. Σημείωση δεύτερη. Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να βάλει εκ των υστέρων σίδερα στην οροφή του γιατί στοιχίζουν.
Post Reply