Κόψη Ναούμ χειμερινή

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
Post Reply
tombell
Posts: 40
Joined: 02 May 2011 14:51

Κόψη Ναούμ χειμερινή

Post by tombell »

Καλησπέρα

Θα ήθελα πληροφοριες για την κόψη ναούμ με χειμερινές συνθήκες
Πιστεύω ότι με τα τωρινά χιόνια είναι εφικτό να βγεις οροπέδιο σε 1 μέρα,ξεκινώντας πριν τα χαράματα
Ιδιαίτερα να η αρχική πλαγιά δεν ειναι φορτωμένη και δε βουλιάζει
Γενικά το τμήμα μέχρι και το τελευταιο ραπελ πιστεύω οτι δε θα κρατάει και πολυ χιονι
Απο κει και πέρα βεβαια,είμαι περίεργος οι ράμπες πως ειναι?
Λογικά οι καλοκαιρινες σάρες είναι καλυμένες. Αν πετυχεις καλο χιονι, η προώθηση ίσως και να ειναι ευκολότερη
σε σχέση με την καλοκαιρινή διαδρομή?
Η έξοδος επίσης προς πόρτες?
Όσοι την έχουν κάνει με ανστίστοιχες συνθήκες, ας δώσουν καμία πληροφορια παρακαλώ ή και φωτος

Ευχαριστώ
polos
Posts: 54
Joined: 28 Mar 2012 14:13
Location: Θεσσαλονίκη

Re: Κόψη Ναούμ χειμερινή

Post by polos »

Φιλε μου,πριν απο βδομαδες ηταν ιδανικη για να βγει σε μια μερα,γιατι το χιονι ηταν λιγο κ ιδανικο για γρηγορη προωθηση κ αρχιζε ουσιαστικα μετα τα ραπελ.Τωρα αστο δεν βγαινει σε μια μερα. Μονο με διανυκτερευση ενδιαμεσα σε υπνοσακκο-ο καιρος ειναι σχετικα μαλακος ακομη κ βραδυ--και καλυτερα απ την γνωστη τρυπα στο βραχο.Το πολι χιονι για την εξοδο στις ραμπες προς την πορτα μεταξυ στεφανιου κ τουμπα την αλλη μερα,θα σου ειναι πιο βολικο σιγουρα σε σχεση με το καλοκαιρι,και κει ως συνηθως το κρατα σφιχτο, οποτε θα σου ειναι πιο βολικη η κινηση στην μεγαλη τραβερσα.Αλλιως περιμενε καμμια δυο βδομαδες κ καντην. Εριξε πολυ ''αχρηστο'' χιονι--για μας,βεββαια--πριν 2 βδομαδες παντου οχι μονο στον Ολυμπο.Καλα να περασεις φιλε μ οποτε πας
tombell
Posts: 40
Joined: 02 May 2011 14:51

Re: Κόψη Ναούμ χειμερινή

Post by tombell »

Καλημέρα

Βασικά για το Σ/Κ της κυριακής των Βαϊων λέμε, οπότε σίγουρα τα χιόνια θα είναι λιγότερα
Βέβαια αν συνεχίσει με αυτές τις θερμοκρασίες, δεν ξέρω τι θα απομείνει :P
Post Reply