ΤΟΥΡΚΟΒΟΥΝΙΑ

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις αθλητικές διαδρομές
Post Reply
B.B.
Posts: 9
Joined: 09 Nov 2007 12:07

ΤΟΥΡΚΟΒΟΥΝΙΑ

Post by B.B. »

Σήμερα πήγα μια βόλτα μέχρι τα βράχια στα Τουρκοβούνια στην κόκκινη πίστα. είχα πολύ καιρό να πάω μια και έχω φύγει από την περιοχή. Ήμουν από τους πρώτους που είχα ασχοληθεί με αυτό το πεδιό (μετα την κατοχή βέβαια). Πρωτοπήγα εκεί ως αναρριχητής το 85. Στην αρχή είχαμε ασχοληθεί με το άνοιγμα των ευκολότερων διαδρομών και κάναμε προσπάθειες και στις πιο δύσκολες. Αργότερα ήρθαν και ο Τίτο με τον Πόλ, οργανώσαμε καλύτερα το πεδίο και μπήκε στον οδηγό τους. Αρκετά αργότερα ασχολήθηκα με την οργάνωση των ρελέ. Μέ κάποιες πλακέτες που μας τις είχε δώσει ο σύλλογος και συρματόσχοινα που είχα βρει απο την δουλειά μου, δουλεύοντας με σφυροκάλεμο τις περισσότερες φορές και τοποθετώντας ακόμα και χειροποίητα καρφιά σχισμής είχα εξοπλίσει τα παλιά ρελέ του Τίτο με συρματόσχοινα και είχα προσθέσει και άλλα έτσι ώστε εύκολα από πάνω να μπορεί κάποιος να περνά με ασφάλεια το σχοινί και προπονείται τοπ ροπ. Για πολλά χρόνια ασχολούμουν με το πεδίο είτε δουλεύοντας είτε σκαρφαλώνοντας. Πολλές φορές εμφανιζόντουσαν από το πουθενά φίλοι αναρριχητές. Υπήρξαν και άτομα που ήθελαν να το γαζώσουν με τα τρυπάνια για να το εξελίξουν σε ένα σύγχρονο πεδίο. Πολλές φορές τους απέτρεψα. Νομίζω οτι η Αθήνα έχει πια πάρα πολλά πεδία γαζωμένα και οι περισσότερες διαδρομές στα Τουρκοβούνια στερούνται ύψος. Είχα ακούσει οτι ο Γιάννης είχε ενημερώσει παλιότερα τον Τίτο για να ασχοληθεί με το πεδίο. Έχουν κάνει καλή δουλειά τα παιδιά. Απλά θα ήθελα να προτείνω να μην αρχίσουμε να γαζώνουμε και το πεδίο αυτό. Δεν αξίζει τον κόπο. Ας μείνει ένα κομμάτι βράχου στην Αθήνα χωρίς να είναι φορτωμένο με μερικά κιλά μέταλλο. Πολλές από αυτές γίνονται και με καρύδια. Τις άλλες ας τις αφήσουμε τοπ – ροπ. Αυτό που θέλουν τα Τουρκοβούνια είναι να τα προστατεύσουμε απο την καταπάτηση. Έχουμε δώσει αγώνα παλαιότερα γι αυτό.
Ξέρω αρκετά για την νεώτερη ιστορία των Τουρκοβουνίων και μπορώ να δώσω στοιχεία σ όποιον ενδιαφέρετε.
Β.Β. (Β. Βρούτσης)
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

λεγαμε με τον γιαννη να καθαρισουμε και αυτον το χωρο απο τα σκουπιδια,σε μια προσπαθεια να επικρατησει η ταξις και η καθαριοτητα...
γουσταρετε μετα το πασχα,να κανονισουμε; μαλον θα χρειαστει και καποιο φορτηγο του δημου ισως γιατι εχει...
User avatar
kayak
Posts: 163
Joined: 14 Nov 2007 08:41

Post by kayak »

θα είναι μια καλή γυμναστική για να κάψουμε και τα "παρελκόμενα" του οβελία, της μαγειρίτσας και των αυγών!!! Αφού καθαρίσουμε το μέρος, θα το γιορτάσουμε σε...ψησταριά!!!
Παληκάρια, σακούλες, γάντια κλπ σύνεργα είναι χορηγία μου! (σε οποιοδήποτε μέρος θέλει να πάει να καθαρίσει κάποιος.
kitsos
Posts: 206
Joined: 12 May 2007 01:03
Location: exarceia city

Post by kitsos »

ok, itan mia kouventa pou eichame protokanei to noemvrio,

symfono kai eimai mesa, an kai nomizo oti mono mia synantisi

mallon den eparkei gia toso pragma pou echei to meros...

ektos kai an erthei kai kamia bouldoza...
NESTORAS1980
Posts: 12
Joined: 12 Dec 2007 23:03

Post by NESTORAS1980 »

ασ
Last edited by NESTORAS1980 on 16 Apr 2008 23:38, edited 1 time in total.
NESTORAS1980
Posts: 12
Joined: 12 Dec 2007 23:03

Post by NESTORAS1980 »

Ποιος είναι για συνάντηση την Κυριακή στα βράχια των Τουρκοβουνίων για σκαρφάλωμα και μετά σκουπιδομάζωμα? όντως χρειάζονται φορτηγά και μπουλντόζες για να συμμαζευτεί εκεί η κατάσταση, αλλά ας μην αποτελεί άλλοθι για να μην κάνουμε τίποτα. Αν βολεύει άλλη ημερομηνία ας το συζητήσουμε.
ΝΕΣΤΟΡΑΣ-ΓΑΛΑΤΣΙ
Δάσκαλε Βαγγέλη σκαρφάλωνες από το 85 στα τουρκοβούνια ε? ήμουν δεν ήμουν 5 χρονών τότε...
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

πλιζ,μετα το πασχα ειμαι μεσα!ισως το πρωτο δεκαημερο του μαη;
Post Reply