Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις αθλητικές διαδρομές
Post Reply
ixnilatis
Posts: 3
Joined: 14 May 2020 15:02

Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by ixnilatis »

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος κάποια πληροφορίες για το πεδίο στο Κερατσίνι; Το μόνο που έχω βρει σαν πληροφορίες πέρα από την επιτόπια εικόνα, είναι τα σκαριφήματα του τιτοπουλου από τον οδηγό για την Αθήνα..
ice_warm
Posts: 2
Joined: 21 Oct 2020 16:02

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by ice_warm »

Λοιπόν είμαι νέο μέλος ( και νέος αναρριχητής) και συγχωρήστε μου όποια λάθη.
Ότι πληροφορίες έχω μαζέψει για το πεδίο Κερατσινίου τις έχω καταχωρήσει στο ακόλουθο PDF .
Αν υπάρχουν οποιεσδήποτε πληροφορίες παρακαλώ θερμά να μου τις επισημάνετε να κάνω διορθώσεις.
Τις πληροφορίες τις μάζεψα από φίλους που ήξεραν άλλους κτλ. και από επιτόπια έρευνα καθώς μένω σχετικά κοντά.
Οι φωτογραφίες δικές μου :shock:
Attachments
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000001.jpg
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000001.jpg (666.21 KiB) Viewed 4090 times
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000002.jpg
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000002.jpg (487.26 KiB) Viewed 4090 times
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000003.jpg
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000003.jpg (445.13 KiB) Viewed 4090 times
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000004.jpg
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000004.jpg (532.74 KiB) Viewed 4090 times
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000005.jpg
αναριχιτικο πεδιο κερατσινιου 2-000005.jpg (424.08 KiB) Viewed 4090 times
ilios_basilemos
Posts: 14
Joined: 23 Oct 2016 18:31

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by ilios_basilemos »

Καλή προσπάθεια και περιγραφή, περιέρχονται όμως κάποιες ανακρίβειες ως προς τις διαδρομές. Θα ανεβάσει αναλυτικό κείμενο ο σχοινοσύντροφος που ασχολήθηκε με το πεδίο τα τελευταία χρόνια και ανέστησε το πεδίο.
ice_warm
Posts: 2
Joined: 21 Oct 2020 16:02

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by ice_warm »

Τέλεια ευχαριστώ, έγραψα ότι μου έχουν στείλει και δυστυχώς δεν έχω άλλο τρόπο να τα διασταυρώσω.
ilios_basilemos
Posts: 14
Joined: 23 Oct 2016 18:31

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by ilios_basilemos »

Από Γρηγόρη Παπαδούλη:

Το πεδίο αναγεννήθηκε το 2015 με πολύ κόπο και δουλειά. Μέχρι τότε το πεδίο ήταν παραμελημένο, χωρίς εμφανή σημάδια επαναλήψεων και στις διαδρομές υπήρχε μόνο ένας αύξοντας αριθμός στη βάση τους, μερικά καρφιά σε κάποιες από αυτές και δεν υπήρχαν ρελέ. Η πρόσβαση στη βάση του πεδίου ήταν δύσκολη καθώς ήταν γεμάτη από θάμνους, κλαδιά, χόρτα, πέτρες. Με φίλους – σχοινοσύντροφους έγινε προσπάθεια να καθαριστεί το πεδίο πρώτα στη βάση του.
Οι διαδρομές καθαρίστηκαν από χόρτα, χώματα, σαθρά και εξοπλιστήκανε με πλακέτες ανοξείδωτες τύπου "raumer", χημικά βύσματα και ρελέ (δύο καραμπίνερ με ανοιχτές πύλες).
Προσπάθησα όλες τις διαδρομές που αναφέρονται στον οδηγό του Δ. Τιτόπουλου "Αναρρίχηση δίπλα στο σπίτι σας" να είναι όπως είχαν ανοιχθεί από τους ανοίξαντες.
Θέλω να αναφέρω την οικονομική βοήθεια που συνεισφέρανε οι: Χάρης Ευθυμίου, Σπύρος Καστανάς, Βασίλης Χριστόπουλος και ο ορειβατικός σύλλογος "ΦΟΠ" (Φυσιολατρικός Όμιλος Πειραιώς), καθώς και άλλοι φίλοι που πιστέψανε στην αναγέννηση του πεδίου. Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω την Μαρία Οικονόμου για την υπομονή της.
Στον παρακάτω πίνακα δίνονται αναλυτικά οι διαδρομές (όπως βλέπουμε το πεδίο πανοραμικά από δεξιά προς τα αριστερά).

Για την αναδημοσίευση Χάρης Ευθυμίου.


ΠΕΔΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ_page-0001.jpg
ΠΕΔΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ_page-0001.jpg (583.17 KiB) Viewed 3991 times
ΠΕΔΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ_page-0002.jpg
ΠΕΔΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ_page-0002.jpg (350.14 KiB) Viewed 3991 times
philnik
Posts: 2
Joined: 09 Nov 2020 14:49
Location: Κερατσίνι

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by philnik »

2-3.jpg
2-3.jpg (381.33 KiB) Viewed 3822 times
Υπάρχει και ενας βραχος απεναντι στην άλλη πλευρά, πάλι με 20μέτρα ύψος και 3-4 διαδρομές με πλακετες, αλλά έχει χώρο για περισσότερες. Είναι στον ήλιο ολη μερα, για χειμώνα.
panraf
Posts: 10
Joined: 08 Feb 2010 13:46
Location: Athens

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by panraf »

Στο αριστερό τμήμα του πεδίου (ανάμεσα στις διαδρομές Ταραμοσαλάτα και Θεατρίνος) υπάρχει μια σειρά από διαδρομές χωρίς σήμανση στον βράχο. Στην ανάρτηση του ice_warm αναφέρονται με αριθμό 37-46 και ερωτηματικά. Υπάρχει κάποια άλλη νεώτερη πληροφορία γι΄αυτές;
philnik
Posts: 2
Joined: 09 Nov 2020 14:49
Location: Κερατσίνι

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by philnik »

Δεξια απο την Ταραμοσαλατα, υπαρχουν 3 ρελε χωρις ενδιαμεσες πλακετες, για trad ~15μετρα, η μια εχει κοκκινα σημάδια, προφανως καποιος ξεκινησε να σημαδευει για πλακετες χωρις να τις ολοκληρωσει. Η αμεσως πιο διπλα απο την Ταραμοσαλατα ειναι η πιο βατή, αλλα δεν εχουν καθαριστει, μπορει να εχουν σαθρα κλπ κλπ κλπ.

Σχετικά με την αριθμηση μαζι με τα απεναντι, κυκλοφορει ενας χαρτης του πεδιου (βασικα είναι 3 πεδια) με αριθμηση αντι για ονοματα και δυσκολιες σε UIAA V+ VI IIV κλπ. Σε ορισμενες διαδρομες φαινεται ακομη η αριθμηση.
ilios_basilemos
Posts: 14
Joined: 23 Oct 2016 18:31

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by ilios_basilemos »

Ανοίχτηκαν πέντε νέες διαδρομές στο πεδίο. Ξεκινώντας δεξιά από τη διαδρομή Ταραμοσαλάτα και συνεχίζοντας προς τα δεξιά, οι διαδρομές είναι:
Σπονδυλοδεσία 6b
Τρία Κεριά 5c
Χάρακας 5c+
Άντε πάλι 5c
Των Συνοδών 6a
ilios_basilemos
Posts: 14
Joined: 23 Oct 2016 18:31

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by ilios_basilemos »

Ανοίχτηκαν πέντε νέες διαδρομές στο πεδίο. Ξεκινώντας δεξιά από τη διαδρομή Ταραμοσαλάτα και συνεχίζοντας προς τα δεξιά, οι διαδρομές είναι:
Σπονδυλοδεσία 6b
Τρία Κεριά 5c
Χάρακας 5c+
Άντε πάλι 5c
Των Συνοδών 6a

Και τέσσερις νέες ακόμα σε αυτό το τμήμα, οπότε η σειρά είναι:
Σπονδυλοδεσία 6b
Τρία Κεριά 5c
Χάρακας 5c+
Λάου Λάου 5c
Άντε πάλι 5c
Δαρείος 6a+
Των Συνοδών 6a
Ορνέλα 5c+
Αστοχία 5c+
kangoo
Posts: 80
Joined: 23 Aug 2006 17:00

Re: Για το αναρριχητικό πεδίο στο Κερατσίνι

Post by kangoo »

Καλησπερα,
υπαρχει τροπος να προσεγγισεις τα ρελε απο πανω για να κανεις τις διαδρομες top rope?
Post Reply