Κάτω φλαμπούρι, Τρεις σεμινέ

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
Post Reply
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Κάτω φλαμπούρι, Τρεις σεμινέ

Post by t-rex »

Καλησπέρα, ψάχνοντας στο φόρουμ αλλά και γενικότερα, βρίσκω πληροφορίες για την εν λόγω διαδρομή (χάραξη, ασφάλειες, φώτο κλπ).
Το πρόβλημα είναι ότι επειδή είναι μερικά χρόνια από τότε που την έχω κάνει (1998) δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι οι πληροφορίες αναφέρονται στην διαδρομή μετά τον σεισμό του 1999.
Την έχει κάνει κανείς τελευταία για να μου πει τι γίνεται ψηλά εκεί που έφυγε το μπλοκ;

Ευχαριστώ
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Κάτω φλαμπούρι, Τρεις σεμινέ

Post by Nikolas_A »

Σίγουρα είχα διαβάσει περιγραφή μετά, νόμιζα ότι ήταν εδώ...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Re: Κάτω φλαμπούρι, Τρεις σεμινέ

Post by t-rex »

Έχεις δίκιο έψαξα πιο προσεκτικά και το βρήκα μέσα στο routes.
Όμως τίποτα άλλο ισχύουν τα γραφόμενα;
User avatar
kayak
Posts: 163
Joined: 14 Nov 2007 08:41

Re: Κάτω φλαμπούρι, Τρεις σεμινέ

Post by kayak »

Καλημέρα!

στα 2 παρακάτω link θα βρεις πληροφορίες για τη διαδρομή:

https://www.routes.gr/?Page=el/Climbing ... reisSemine
https://www.routes.gr/Documents/el/Foru ... Semine.pdf

είναι και τα 2 γραμμένα την περίοδο 2008-2009 που είχε γίνει η τελευταία συντήρηση στο Κάτω Φλαμπούρι.

Καλό θα είναι, όποιος πηγαίνει να σκαρφαλώσει τέτοιες διαδρομές, να ενημερώνει στη συνέχεια στο forum , για την κατάσταση της διαδρομής και αν χρειάζονται διορθώσεις οι περιγραφές και τα σκίτσα.
Loukianos
Posts: 80
Joined: 02 Nov 2009 23:58
Location: On boulders around Athens

Re: Κάτω φλαμπούρι, Τρεις σεμινέ

Post by Loukianos »

Καλησπέρα.
Η 1η σχοινιά έχει κάποια μπλοκια που θέλουν προσοχή γιατί δύσκολα τα αποφεύγει κάποιος τελείως. Γενικά έχει κάποια σαθρά αλλά τα υπόλοιπα πιστεύω είναι διαχειρισιμα. Ρελέ μπορεί να κάνει κάποιος στο καινούριο της Mad Max(έχει καραμπίνερ, περίεργο;!), δύο πλακέτες. Το πέρασμα από πάνω είναι όμορφο και ασφαλίζεται καλά.
Δεξιά παραλλαγή: Είναι όντως παραλλαγή; Η παλιά περιγραφή πολύ προ σεισμού είχε τεχνητά στην έξοδο.
Τέλος πάντως. Έχει ένα καρφί στο εύκολο ξεκίνημα και μετά υπάρχει η λάμα από ένα κομμένο που φαίνεται. Είναι σοβαρή σχοινιά και δεν ασφαλίζεται παντού όπου θα θέλαμε,ίσως! Είναι πολύ όμορφη και τεχνική και πιστεύω στο V+. Δεν προτείνεται πάντως για κάποιος με μικρή εμπειρία . Καθαρίσαμε κάποια μεγάλα κομμάτια-παγίδες, όπως και την έξοδο της διαδρομής.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τα ωραία διεδρα που έχω κάνει -το τελικό κομμάτι , δεξί σκέλος-.
Post Reply