Τριεστήνων

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
Post Reply
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Τριεστήνων

Post by voutiros »

Στις 22/6 μαζί με υποψήφιους εκπαιδευτές ΕΟΟΑ επαναλάβαμε την κλασσική κόψη των Τριεστήνων στην Αστρακα. Προσθέσαμε ένα βύσμα στο τρίτο ρελέ και βγάλαμε τη σαβούρα που είχε πάνω του (αφήσαμε 2 καρφιά), βγάλαμε και το καρφί με καραμπίνερ ευθεία πάνω του που ευθύνεται για πολλές επικίνδυνες λοξοδρομήσεις. Επίσης φτιάξαμε νέο τέταρτο ρελέ 20 μέτρα πιο ψηλά από το παλαιότερο (είχε απομείνει με ένα καρφί) και δεξιά στην αρχή διέδρου με σφηνωμένο μπλοκ πιο ψηλά. Από το ρελέ αυτό (βύσμα, καρφί) τραβερσάρεις 2-3 μέτρα αριστερά και μπαίνεις στο λούκι που σε βγάζει στη σεμινέ, εκεί στην αρχή της αφήσαμε βύσμα για ρελέ (5ο). Δυστηχώς, από λάθος συνενόηση δεν φέραμε πολλά βύσματα, έτσι απόμένουν το πρώτο (πραγματικά αξιοθρήνητο ως έχει) και το δεύτερο ρελέ (σε καλή κατάσταση) για αντικατάσταση, για τα υπόλοιπα το πράγμα έχει ως εξής: το 6ο που γίνεται στο τέλος της σεμινέ γίνεται άνετα με φορητές ασφάλειες, το 7ο που γίνεται 50 μέτρα πιο πάνω σε χορταριασμένο λούκι έχει πια 2 καρφιά, το 8ο (στη βάση μεγάλου διέδρου)40 μέτρα πιο πάνω έχει 2 καρφιά, απο εκεί κάνεις ρελέ κάτω από την κόψη άνετα με φορητές ασφάλειες και στη συνέχεια στη κόψη με κορδόνια γύρω από βράχους, το τελευταίο ρελέ γίνεται άνετα με φορητές ασφάλειες 10-15 μέτρα κάτω από το τελευταίο πέρασμα όπου υπάρχει καρφί με ιμάντα. Επίσης, συμφωνήσαμε όλοι ότι το δύσκολο πέρασμα της δεύτερης σχοινιάς είναι 6+, όπως είχε γραφτεί παλαιότερα και όχι 6 όπως διορθώθηκε πρόσφατα. Τέλος, έχοντας να σκαρφαλώσω 4 σχεδόν χρόνια στην ορθοπλαγιά μου φάνηκε πιο σαθρή και πιο επικίνδυνη από ό,τι παλαιότερα. Ίσως να φταίνε οι ζέστες, ίσως και η έλλειψη επαναλήψεων, δεν ξέρω τι, πάντως αρκετά κομμάτια ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση και όχι μόνο σε αυτή τη διαδρομή, αλλά γενικά στην ορθοπλαγιά. Να αναφέρω ότι το χαρακτηριστικό μεγάλο διαμπερές πριν την αφετηρία των διαδρομών (Απλή μέθοδος - Θερμή υποδοχή) έχει καταρεύσει και από πάνω πια κρέμεται απειλητικά ένα γιγαντιαίο μπλοκ. Κατά τα άλλα εντύπωση μας έκανε η σχεδον αφόρητη ζέστη (δεν καθόσουν καθόλου στον ήλιο).

Αυτά...

WUT
GeSpin
Posts: 167
Joined: 11 Feb 2008 11:57
Location: Ηράκλειο Κρητης

Re: Τριεστήνων

Post by GeSpin »

Μπράβο για τη συντήρηση! και χωρίς να χάσει το χαρακτήρα της. Μοντανιάρικα και ξερό ψωμί (γιατί άντε να βρεις φρέσκο εκεί πάνω!!! :lol: )
voutiros wrote: Τέλος, έχοντας να σκαρφαλώσω 4 σχεδόν χρόνια στην ορθοπλαγιά μου φάνηκε πιο σαθρή και πιο επικίνδυνη από ό,τι παλαιότερα.
... πριν απο 13 (!) χρόνια, στη διάρκεια της Πανελλήνιας, με το Νίκο σχοινισυντροφιά την είχατε τρέξει τη Τριεστίνων και δεν είχατε ρίξει ούτε χαλίκι στις άλλες 2 σχοινοσυντροφιές που ακολουθούσαμε, στη μια ο Αλκης Καρκατσέλης (νομίζω) + ? και στην άλλη ο Φώντας κ εγώ.
Αντιθέτως σε εμάς, έφυγε μια μεγαλωπή πέτρα στη σκοινιά που οδηγεί στη σεμινέ (μεγέθους σαν τα παλιά τηλέφωνα - την ξεκόλλησαν τα λάσκα που τράβηξα) κ έσκασε κυριολεκτικά δίπλα στο σκοινί μας, ευτυχώς χωρίς δυσάρεστες συνέπειες. :?

Τότε η ορθοπλαγιά δε μου είχε φανεί τόσο σαθρή όσο τη περιγράφεις... Βέβαια, τον καιρό εκείνο (τον παλιό και καλό) τραβιώμασταν στη Δίκτη και το Γκίγκιλο, οπότε όλα τα άλλα μας φαινόταν ... Verdon!!! :lol:
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Εγώ θα ήθελα να παρατηρήσω κάποια πράγματα και να κάνω μερικές ερωτήσεις, ώστε να μπορέσω να καταλάβω τι έγινε και να προσαρμόσω την περιγραφή της διαδρομής:

1) Όταν κάναμε τη διαδρομή και βαθμολογήσαμε VI+ το δύσκολο πέρασμα με "προγκήξανε" όλοι στο καταφύγιο. Υπάρχουν και άλλα υποβαθμολογημένα περάσματα (όπως το δίεδρο πάνω από το δύσκολο πέρασμα, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ).

2) Στο σκίτσο που είχε δημοσιευτεί στο Ανεβαίνοντας παλιότερα (νομίζω του Κ. Τσούλκα) έλειπαν σχοινιές αλλά υπήρχαν και λάθος σημεία ρελέ (τα έκανε σε ενδιάμεσες ασφάλειες) που πιστεύω ότι οφείλονται στη χρήση σχοινιών 60μ, χωρίς όμως να αναφέρεται αυτό κάπου στη περιγραφή. Όταν γίνονται αναφορές σε σχοινιές, ειδικά αν αυτές δεν σταματούν στα προκαθορισμένα ρελέ, πρέπει να γράφονται τα μήκη, αλλιώς γίνεται μπάχαλο. Ειδικά όταν βρίσκεσαι σε μια χαοτική ορθοπλαγιά και η νύχτα πλησιάζει (αλλά το Johnny Walker δεν έρχεται), αν και θα μου πεις ότι δεν χρειάζεται να τα ξέρεις όλα για νάχει ενδιαφέρον. Εσείς με τι σχοινιά πήγατε;

3) Το R3 που αναφέρεις με το πολύ άχρηστο υλικό και το καρφί με το καραμπίνερ από πάνω (υπάρχει και 2ο πιο πάνω) πρέπει να είναι το ρελέ της παραλλαγής Τσιαντού - Γραβάνη (VII) που στο σκίτσο μου έχω ονομάσει Rx. Το κανονικό R3, αριστερά και πάνω από το δίεδρο, είχε μόνο 2 καρφιά. Εσείς που πήγατε;

4) Το κανονικό R4 ήταν σχεδόν κρεμαστό, σε 2 καρφιά, μόλις 25μ πάνω από το R3. Εσύ αυτό το R4 λες ότι το βρήκατε με 1 καρφί και το προσπεράσατε φτιάχνοντας άλλο 20μ ψηλότερα, ή το άλλο που κάνεις αναγκαστικά πιο ψηλά αν έρχεσαι από την παραλλαγή Τσιαντού - Γραβάνη τραβερσάροντας πάνω στην πλάκα; Ευτυχώς δε έχω πάει από αυτή τη παραλλαγή, άλλωστε οι ανοίξαντες περάσανε 3 υπέροχες μέρες πάνω στην ορθοπλαγιά, ενώ εμείς τη γλιτώσαμε με ένα μόνο bivouac (ήθελα βλέπεις να φτιάχνω το σκίτσο της κάθε σχοινιάς μόλις την ολοκληρώναμε και όχι όλες μαζί στο καταφύγιο).

5) Από το κανονικό R4 δεν μπορείς με μια σχοινιά να φτάσεις κάτω από τη σεμινέ. Κάτω από τη σεμινέ, το ρελέ γίνεται σε μια στενή σχισμή με 1 καρφί όπου χωράει ένα άτομο (όχι εμένα που είμαι χοντρός και σφήνωνε η κοιλιά μου, οπότε έμεινα κρεμασμένος απ' έξω!). Το συνολικό μήκος μέχρι εκεί είναι 80μ. Εκτός αν επειδή κάνατε το R4 πιο πάνω 20μ, από εκεί με 60μ πήγατε μέχρι το ρελέ αυτό. Οπότε προσπεράσατε το κανονικό R5 που ήταν ανασφαλές.

(Το "κανονικό" έχει να κάνει με το ότι πολύ πολύ παλιά σκαρφαλώνανε με 50άρια σχοινιά και γι αυτό τα ρελέ γίνονταν το πολύ στα 50μ. Μου έχουν μείνει 2 τέτοια σχοινιά, ένα κόκκινο 8 ετών και ένα πράσινο 10 ετών. Τα θέλει κανείς; Γιατί τώρα αναπροσαρμόζουν τις διαδρομές στα 60άρια...)
GeSpin
Posts: 167
Joined: 11 Feb 2008 11:57
Location: Ηράκλειο Κρητης

Post by GeSpin »

Dimitris wrote: Το "κανονικό" έχει να κάνει με το ότι πολύ πολύ παλιά σκαρφαλώνανε με 50άρια σχοινιά και γι αυτό τα ρελέ γίνονταν το πολύ στα 50μ. Μου έχουν μείνει 2 τέτοια σχοινιά, ένα κόκκινο 8 ετών και ένα πράσινο 10 ετών. Τα θέλει κανείς; Γιατί τώρα αναπροσαρμόζουν τις διαδρομές στα 60άρια...)
... δεν ήταν και τόοοοοοσο παλιά! (το ότι αρνούμαστε πεισματικά να παραδεχτούμε ότι μεγαλώνουμε είναι άσχετο :wink: ) Κάποιοι ξεκινήσαμε με διπλά 45αρια σκοινιά (ή 90μ δίχρωμα) των 9mm... :o :lol:
Dimitris wrote: Εγώ θα ήθελα να παρατηρήσω κάποια πράγματα και να κάνω μερικές ερωτήσεις, ώστε να μπορέσω να καταλάβω τι έγινε και να προσαρμόσω την περιγραφή της διαδρομής:
Μπράβο και πάλι μπράβο για τη δουλειά! (sorry για τις παρεμβάσεις με το μακρύ μου και το κοντό μου (45-60μ σκοινιά) :lol: :lol:
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

ΤΡΙΕΣΤΗΝΩΝ συνέχεια...

Post by voutiros »

Δημήτρη μάλλον πρέπει να σου στείλω σκίτσο για να καταλάβεις...
Κάποιες "ιστορικές" λεπτομέριες όμως επιβάλλονται.

Τα καρφιά (2) πάνω από το τρίτο ρελέ είχαν μπει πριν το καλοκαίρι του 1988 (πρώτη μου επίσκεψη εκεί) ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ, δηλαδή κάποιοι μπήκαν εκεί και υποχώρησαν, έκτοτε και άλλοι συνεχίζουν από εκεί και υποχωρούν, γι'αυτό και βγάλαμε το πρώτο και πιο εμφανές καρφί (είχε και κρίκο υποχώρησης). Απο εκεί μόνο ο Τσιαντός στην "ιστορική" του ανάβαση με τον Γραβάνη κατάφερε να βγεί λίγο πιο ψηλά και με το τίποτα να τραβερσάρει αριστερά για να ξαναμπεί στην κανονική διαδρομή. Αν και λανθασμένη απόκλιση παρά παραλλαγή η σχοινιά αυτή συνεχίζει να υφίσταται παρά την απώλεια του πρώτου της καρφιού: το σημείο δεν είναι δύσκολο και μπαίνουν καλές ασφάλειες, λίγο μετά είναι το δεύτερο καρφί και ...από εκεί και πάνω αρχίζουν τα δύσκολα!

Αυτό που ονομάζεις τέταρτο ρελέ, είναι ρελέ υποχώρησης που φτιάξαμε εκείνο το καλοκαίρι για να κατέβουμε με το Α. Ασημινιό λόγω τραυματισμού μου και βροχής. Φέτος το βρήκαμε μισό (το ένα καρφί είχε βγεί, άγνωστο πως... και κρεμότανε στον αέρα). Γι' αυτό φτιάξαμε νέο πιο ψηλά και λίγο δεξιά, ωστέ με την μια να βγαίνεις στη σεμινέ όπου και εκεί φτιάξαμε νέο ρελέ.

Τέλος, δεν ξέρω ποιος σε κορόιδευε στο καταφύγιο, αλλά το πέρασμα της δεύτερης σχοινιάς ήταν πάντα VI+ ...

ΥΓ Όσο για τα σαθρά, η Αστράκα πάντα είχε πολλά, απλά φέτος μου φάνηκαν περισσότερα.

WUT
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Τα σχόλια και το σκίτσο από την επανάληψη-συντήρηση της διαδρομής μπορεί κανείς να τα δει στα "Εισερχόμενα".
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Μάλλον κάτι πρέπει να ξαναγίνει με τα βύσματα ή το σκίτσο διότι το τελευταίο τρείήμερο έγιναν τρεις επαναλήψεις της Τριεστίνων και κανείς δεν χρησιμοποιήσε τα βύσματα !!!. Βέβαια όλοι κάναμε την εκδοχή με το R3 στα καρφιά της υποχώρησης και την τραβέρσα κάτω από το αρνητικό. Πάντως το προς απόσυρση σκίτσο είναι πολύ καλό αφού κανείς δεν χάθηκε. Πρότείνω να συμπληρωθεί και να ξανακυκλοφορίσει.

Όσο για το VI+ & VI είναι το λιγότερο που μπορεί να περιμένει κανείς από την κουλτούρα βαθμολόγησης στου πεδίου!!! Που να δείτε τα πεντάρια της Λίγο πριν. :o :lol.

Ακούστε και το άλλο. Οι ντόπιοι αναρριχητές βαθμολογούν μια σχοινιά σύμφωνα με την γενική δυσκολία και όχι με το crux εκτός πια και αν βγάζει μάτι, ε τότε το σημιώνουν κάπου. :| Έτσι στο γενικό πεντάρι της σχοινιάς συναντας και κανα δυο εξάρια. έτσι σαν προσφορά του καταστήματος.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Alex, που να δεις τα παλιότερα σκίτσα της Τριεστίνων... Στις περισσότερες επαναλήψεις χάνανε το δρόμο με αυτά. Ήταν θέμα τύχης αν θα βγεις πάνω χωρίς λάθος.

Στο δικό μας (προς απόσυρση) σκίτσο δεν προχωρήσαμε σε αναβαθμολόγηση των γνωστών από παλιότερα σκίτσα περασμάτων, μέχρι και την έξοδο από την καμινάδα, γιατί θεωρήσαμε απλά ότι τα γέρικα κόκαλά μας ένιωθαν βαριές τις βαθμολογίες που έχουν καθιερωθεί. Μετά, επειδή κανένα παλιό σκίτσο δεν περιέγραφε το δρόμο από κει και πάνω, τον περιγράψαμε με λεπτομέρεια αναφέροντας και όλες τις εναλλακτικές που μας είπαν οι Ροκάς, Μπακάλης, Ντούρος (σε συνεχείς τηλεφωνικές συνομιλίες και ενώ νύχτωνε!). Όλα σχεδιάστηκαν ενώ βρισκόμαστε πάνω στο βράχο και εδικά το βράδυ στο bivouac (στο R14) είχαμε μπόλικο χρόνο για ζωγραφική.

Σχετικά με αυτό που λες για την δική σας πορεία, νομίζω πως το R3 που πήγατε δεν είναι αυτό που λέει ο Γιώργος ότι έγινε με τα καρφιά υποχώρησης. Νομίζω, το ρελέ υποχώρησης ήταν αυτό που έχω ως R4 (υπήρχαν 2 καρφιά εκεί και ήταν κρεμαστό) ενώ το R3 ήταν σε στενό παταράκι πάνω και λίγο αριστερά από το δίεδρο. Εκεί μας έστειλε (τηλεφωνικά) ο Ροκάς να πάμε όταν βρεθήκαμε κατά λάθος στο Rx.

Για τις βαθμολογίες, είναι παλιά η ιστορία της γενικής βαθμολόγησης μιας διαδρομής, γι αυτό μια παλιά μπορεί να την δούμε ως (AD, 400μ) και τελικά είναι (VI, 600μ) αφού έβαζαν γενική δυσκολία και υψομετρική αντί δυσκολότερο πέρασμα και ανάπτυγμα (πράγμα που γίνεται εδώ στο routes). Δες για παράδειγμα τα σκίτσα στο Λαζόρεμα. Και η "Φαίδων Γαληνός" στο Σκολιό (την συστήνω σε όποιον νιώθει αρκετά γερός και γρήγορος στις σχισμές και την θεωρώ ίσως την ομορφότερη διαδρομή που έχω κάνει) βαθμολογείται στις δύσκολες σχοινιές με VI, αλλά είναι 50μ συνεχόμενο VI που θα μπορούσες, λόγω της συνέχειας να το πεις και βουνίσιο VII-, αν βάλεις γενική βαθμολογία. Δηλαδή, πράγματι δε βαθμολογούν όλοι το πέρασμα, όπως θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου, αλλά τον "μέσο όρο" που δεν ξέρω πως ακριβώς βγαίνει. Γι αυτό και έχουν ιδιαίτερη αξία τα σύγχρονα λεπτομερή σκίτσα.

Κλείνοντας να πω ότι προσπάθησα να διορθώσω το δικό μου σκίτσο, που είναι ηλεκτρονικό, αλλά δεν ήταν συμβατό σε πολλά σημεία με το καινούργιο (κυρίως από R2 έως R6), οπότε προτιμώ να βάλω το καινούργιο που είναι πιο φρέσκο και σιγά σιγά με τις επαναλήψεις θα δούμε αν υπάρχει κάτι που πρέπει να διορθωθεί. Άφησα προσωρινά το παλιό και την περιγραφή του κυρίως για τις εναλλακτικές εξόδου (που είναι πολλές). Ειδικά η περιγραφή (με 50άρια σχοινιά), δεν ταίριαζε καθόλου στο καινούργιο που έγιναν 60άρες και 70άρες σχοινιές.
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

¨Ωραίο το bivouak εκεί ψηλά.

Οι βαθμολογίες, οι ασφάλειες, τα σκίτσα και τα μέτρα στο βουνό πρέπει σίγουρα να εκλαμβάνονται με επιφύλαξη αφού είναι διαδρομές με λίγες ή ανύπαρκτες επαναλήψεις. Επιπλέον, ο καθένας μπορεί να λεέι το μακρύ και κοντό του.

και για να πω και εγώ το δικό μου μακρύ και κοντό ιδου:

Αν το επιτρέπει το topic:

Για τον Φαίδωνα να πω ότι δεν έχει το καρφί που αναφέρεται μετά το R4 αφού αυτό, σκουριασμένο πια, κοσμεί το σαλόνι του Κάκκαλου. Έχει όμως επιπλεον καρφιά στην πολύ σαθρή τραβέρσα της ένατης σχοινιάς.

Και κάτι άλλο:

Γιατί βάθμολογήσατε την αριστερή έξοδο της κλασσικής στο Φλαμπούρι με iv+; Ψιλο έξι εμένα μου μοιάζει.
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

AlexHwaRang wrote: Γιατί βάθμολογήσατε την αριστερή έξοδο της κλασσικής στο Φλαμπούρι με iv+; Ψιλο έξι εμένα μου μοιάζει.
Η αλήθεια είναι ότι και μένα μου φάνηκε πιο δύσκολο από IV+ γι αυτό και πήγα από δεξιά :lol:
Όταν έφτιαξα το σκίτσο ρώτησα και μου είπαν ότι δεν είναι πιο δύσκολη από αριστερά οποτε εβαλα 4+. Mπορεί να επιβεβαιώσει και κανείς άλλος VI από αριστερά για να το αλλάξουμε;
Hippo
Posts: 158
Joined: 01 Feb 2007 14:25

Post by Hippo »

Πράγματι δεν είναι IV+,εγώ θα έλεγα VI-/VI.
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

ok. θα στείλω διορθωμένο σκιτσο
giomuff
Posts: 21
Joined: 26 Feb 2008 20:14
Location: Κόρινθος

Post by giomuff »

το θέμα κύριοι είναι το εξής...εγώ που δεν είμαι Ο αναριχηταράς μόλις δω μια διαδρομή στα μέτρα τα δικά μου,θα πάρω τον φίλο μου και θα πάμε.Αν υποθέσουμε οτι οι πρώτες σχοινίες είναι έυκολες και στην 4η-5η τα βρούμε μπαστούνια τι θα κάνουμε?Φυσικά θα κοιτάξουμε να υποχωρήσουμε για να σώσουμε το τομάρι μας :lol: .
Οπότε θα έλεγα τα σχέδια και οι βαθμολογίες να είναι λίγο πιο προσεκτικά για να μπορεί ο κάθε φίλος του βουνού να σκαρφαλώσει με όσον το δυνατό περισσότερη ασφάλεια.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Νομίζω πως όλοι όσοι στέλνουν πληροφορίες εδώ, σ' αυτό ακριβώς βοηθάνε. Έχει μάλιστα παρατηρηθεί ότι μόλις δημοσιεύεται κάποιο "φρέσκο" σκίτσο, ακολουθούν πολλές επαναλήψεις. Υπάρχουν όμως δυσκολίες που όλοι γνωρίζουμε. Πχ στην Κλασική, όταν έχει μια παραλλαγή εξόδου και κάνεις τη μια από τις δυο, στο σκίτσο θα σχεδιάσεις την άλλη αντιγράφοντάς την από παλιότερη δημοσίευση, θεωρώντας ότι αυτή είναι ακριβής. Αν δεν είναι, άλλος έχει κάνει το λάθος. Αλλά το site δίνει τη δυνατότητα της διόρθωσης των σκίτσων, γι αυτό άλλωστε γίνεται και η συζήτηση. Απλά μερικές φορές είναι και λίγο αστείο: Να δείτε ότι αν αλλάξουμε την παραλλαγή της Κλασικής σε VI, θα βγούν πολλοί (εκ των υστέρων) που θα πουν ότι δεν είναι πάνω από IV+. Προσωπικά δεν έχω άποψη για την παραλλαγή γιατί όσες φορές την έκανα, πήγαινα πάντα από τη ράμπα δεξιά.
pappas
Posts: 1
Joined: 12 Aug 2023 10:53

Re: Τριεστήνων

Post by pappas »

ΚΟΨΗ ΤΩΝ ΤΙΕΣΤΙΝΩΝ
Σημειωσεις απο την επαναληψη στις 6/8/23 απο
Χ.Ανανιαδη και Θ. Παππα


Οι οροι αριστερα και δεξια ειναι παντα οπως κοιταμε τα βραχια.
Σκιτσο ονομαζουμε το σκιτσο του routes
Oι εντυπωσεις ειναι εντελως προσωπικες βασει του πως πηγε για εμας η διαδρομη και αναφερονται με καθε επιφυλαξη
Το σκιτσο παει απο το R4 στο R6 μην αναγραφοντας πουθενα R5. Το κειμενο του routes αναφερει σωστα R5 στη βαση της καμιναδας και αυτη η αναντιστοιχια μπορει να μπερδεψει.

-Λιγο Αριστερα απο το μονολιθο που σηματοδοτει και την αρχη της διαδρομης υπηρχε κουκος στο εδαφος.
- Στην δευτερη σχοινια στο αρνητικο περασμα υπαρχουν 3 καρφια ακριβως απο κατω και ενα με μικρη οπη ακριβως απο πανω σε αβολη θεση για να περασεις σετακι ( το προσπερασαμε).
- Στην τριτη σχοινια τα 2 καρφια στα αριστερα του τελους του διεδρου που δειχνει το σκιτσο μπορει να μπερδεψουν και να νομιζετε οτι φτασατε στο ρελε. Συνεχισαμε για το σωστο ρελε πιο πανω και δεξια.
- Για την τεταρτη σχοινια υπηρχε στα αριστερα (15μ) το καρφι με τον μαυρο ιμαντα που λειτουργει σαν ενδειξη του δρομολογιου. Το σκαρφαλωμα μεχρι εκει εγινε πηγαινοντας αριστερα και διαγωνια κατω σε καλα πατηματα και μετα προς τα πανω εως το καρφι. Μετα μπηκαμε σε χορταριασμενο διεδρο μεχρι το ρελε το οποιο ηταν λιγο δεξια. (Αυτο το ρελε πρεπει να ειναι το “νεο” που αναφερεται στο σκιτσο. To παλιο ειναι πιο δεξια και ειναι ακριβως στη βαση του λουκιου με τη σφηνωμενη πετρα (μεγεθος ψυγειου) και μπορουσαμε να δουμε το καρφι του απο το νεο ρελε. Στο νεο αυτο ρελε υπηρχε ενα κιτρινο σχοινι που κρεμοταν πανω στη γραμμη αναβασης. Το μαζεψαμε στο ρελε.
- Μετα το τελος της 6ης σχοινιας (το τουνελ που σε βγαζει απο την αλλη πλευρα ), το (φυσικο) ρελε (R7 στο σκιτσο) πρεπει να γινει ακριβως με το που βγαινουμε απο το τουνελ και οχι πιο αριστερα. Εμεις πηγαμε 6 μετρα πιο αριστερα κανωντας ρελε σε κατι ψυγεια με αποτελεσμα να χασουμε το δρομολογιο.
-Η επομενη σχοινια κινειται ευθεια επανω για 30 περιπου μετρα και μετα καβατζαρει την κοψη προς τα δεξια για να μπει σε χορταριασμενο πεδιο λιγο διαγωνια δεξια εως το ρελε.
- το R 10 στο σκιτσο εχει μονιμες ασφαλειες που δεν αναγραφονται. Οταν τελειωσει το λουκι συνεχιστε την αναρριχηση και θα τις δειτε μπροστα σας. Εαν δεν φτανουν τα σχοινια, κανουμε ευκολα ρελε γυρω απο βραχους λιγα μετρα χαμηλοτερα, αφου βγουμε απο το λουκι.
- απο το R10 κινηθηκαμε με παραλληλη κινηση σε ευκολο πεδιο εως το πλατω-διασελο. Φτασαμε σε ενα σημειο που αριστερα ειχε γκρεμο και δεξια ελαφρα επικλινες πεδιο με χορτα. Απο εκει βαλαμε στοχο τον καθετο γκρι τοιχο που ειναι απεναντι σχετικα ψηλα και κοντα στην κοψη. Καναμε φυσικο ρελε (R 11) 10 μετρα περιπου κατω απο τον καθετο αυτο τοιχο στον οποιο εντοπισαμε και ενα ασημενιο καρφι.
-Tελευταια σχοινια: αφου κλιπαραμε το ασημενιο καρφι κινηθηκαμε λιγο δεξια φτανοντας σχεδον στην κοψη για να κανουμε το περασμα. Ο Χρηστος κατα την αναβαση του σαν δευτερος βρηκε και δευτερο καρφι με ιμαντα απο την δεξια πλευρα της κοψης. Στο R 12 υπηρχαν 2 βυσματα με κρικους.

- Επιστροφη: 40 λεπτα. Οι κουκοι ηταν στη θεση τους.

-Ποιοτητα βραχου: πολλα σαθρα σχεδον σε ολες τις σχοινιες.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Τριεστήνων

Post by Dimitris »

Στην περιγραφή της διαδρομής, πρόσθεσα μια σημείωση που παραπέμπει εδώ, ώστε όσοι θα την σκαρφαλώσουν να διαβάσουν πρώτα τα σχόλια που έχουν καταγραφεί μέχρι τώρα ή θα καταγραφούν στο μέλλον. Επίσης έβαλα και ένα pdf με την παλιά περιγραφή και το σκίτσο που είχα κάνει εγώ.
Post Reply