ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ

Πληροφορίες για τον καιρό και τις συνθήκες των βουνών
dpapa
Posts: 52
Joined: 01 Jan 2008 13:45

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ

Post by dpapa »

Τι γινεται ρε παιδια στα βουνα; βγηκε κανεις προς τα ψηλα να δει;
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

πηγαμε στα χαμηλα και ειδαμε παλι ντιντιδες σε σπορ πεδιο..(ΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ)
Hippo
Posts: 158
Joined: 01 Feb 2007 14:25

Post by Hippo »

H Ζήρεια πάνω από τα 2000μ. είναι κουραμπιές αλλά με τους νοτιάδες που έχουν προβλέψει δεν θα μείνει τίποτα.
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Ρε Νιονιο αν και μακριά έχω μία απορία. Γιατί σταμάτησες να πηγαίνεις Αχαρνείς μετά τον άθλιο βανδαλισμό τους από τους ντραι τουλάδες? Το άπειρο τσιπάρισμα που είχε πέσει πιο πρίν σε κάποιες διαδρομές δεν σε ενοχλούσε ή μήπως βόλευε? Οι 150 πλακέτες σε λίγα κυβικά βράχου δεν σε χάλαγαν? Τα ειδικά πιασίματα για δυο δάχτυλα που κάποιο μεταφυσικό τρυπάνι τα είχε λαξέψει στο βράχο και αυτά εντάξει ήταν μάλλον. Απ την άλλη αυτές οι γρατσουνιές ίσως να ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Ποιος ξέρει?
inta diaolos einai toutos!
dpapa
Posts: 52
Joined: 01 Jan 2008 13:45

ΠΡΟΣΟΧΗ

Post by dpapa »

Προσεξτε που θα παει το ποστ γιατι ο πλαναρ καραδοκει!!!

Οσο για τους νοτιαδες δεν ειναι κακοι, απο Σαββατο πεφτουν πολυ οι θερμοκρασιες οποτε και θα κανουν τις γρανιτες κοκκαλο.
Ετοιμαστητε...
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

Ρε συ μήμη,ποιο τσιπαρισμα μας λες τωρα!Εχει γινει τσαπαρισμα σε αυτο το πεδιο καθως και σε αλλα εκπεδευτικα πεδια.. Και οχι δε με ενοχλουν οι πλακετες(ειμαι και εγω μια απο τις αδερφες που τις βαζει),για τον απλο λογο οτι τις χρησιμοποιουμε για να πεφτουμε,να κρεμομαστε ,να τις παταμε ,να τραβιομαστε και να μαθουμε να κλιπαρουμε γρηγορα και σωστα.Θες να γινεις και οδηγος (τρομαρα σου)και αυτα τα μεσα θα ειναι μερικα απο τα εργαλεια σου.Στο κατω κατω εξαφανιζονται οποτε καποιος το επιλεξει(δες παραλληλων)αν μπουν εκει που δεν πρεπει.Το ξεχειλωμα και η ασχημια που προκαλει το ντ.τ δεν μου αρεσει,οταν γινεται σε σπορ ή εκπεδευτικα πεδια,μονο και μονο γιατι δεν εξαλειφονται τα σημαδια αυτα.πιο λιανα δεν γινεται..
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

αντε πες στα γαλλακια και τα ελβετακια καμια τετοια απορια(για το αν βολευουν οι τρυπες και το τσιπαρισμα) να δουμε τι θα σου πουν..
και μη τολμησετε παλιο wanabeδιμοσιοκαφροι του εσπρεσο να με ξαναβαλετε στο ιδιο ποστ με τον crisbel γιατι θα σας κανω αγωγη!Θα παρω τον κουγια
Last edited by nioniakis on 08 Jan 2009 18:10, edited 1 time in total.
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Με κάλυψες πλήρως. Έχεις πρόβλημα με τις γρατσουνιές (με τις οποίες έχω και εγώ) αλλά όχι με τις τρύπες, το τσιπάρισμα και την υπερβολή(όχι στις πλακέτες της κάθε διαδρομής αλλά στον αριθμό των διαδρομών). ΣΟΥΠΕΡ!
Όσο για τα Γαλλάκια αν τους ζηλεύεις ας βάλουμε στη Τσούκα καταφύγιο και τελεφερίκ. Οι Νιονάκηδες της Γαλλίας πάντως γκρινιάζουν εδώ και δεκαετίες γι αυτές τις υπερβολές.
inta diaolos einai toutos!
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

οχι τσιπαρισμα οχι τσιπαρισμα! και δε ζηλευω τα τελεφερικ των γαλλων. (ασε που δε ξερω τι να το κανω το Τ.Ν.Τ που αρχικα προοριζα για την πετροστρουγκα.λεω για κανα Α.Τ τελικα)
dpapa
Posts: 52
Joined: 01 Jan 2008 13:45

Post by dpapa »

Δεν πιστευω να ηταν στο μαρκοπουλο!!!
Τους εκραξες τουλαχιστον ρε;
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

συγκρατηθηκα.
dpapa
Posts: 52
Joined: 01 Jan 2008 13:45

Post by dpapa »

Κακώς! δεν μπορει απο τη μια να γκρινιαζουμε οτι πανε και γρατζουνανε τα βραχια και μετα να κανουμε τα στραβα ματια...
αυτο γινεται παντου και γι´αυτο ειμαστε μπαχαλο.
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

δεν φταινε αυτοι αλλα οι δασκαλοι τους που δεν τους μαθανε τις "λεπτομεριες..."
shindig
Posts: 48
Joined: 25 Jan 2008 16:38
Location: Herakleion/Crete
Contact:

Pagoanarixisi sta dikti

Post by shindig »

Orthoplagia spathiou. Poly skliro xoioni kai pagokataraktes sximatismenoi se 2 simeia. Osoi pistoi proselthete.to ligotero 30 metra o megalos kai alloi mikroi sto idio simeio.Pithanon 2 3 sxoinies pago!!! Stin kriti "£"$"%"!!!
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Τι λες τώρα :o !!!
shindig
Posts: 48
Joined: 25 Jan 2008 16:38
Location: Herakleion/Crete
Contact:

Post by shindig »

Gia na min yparksoun pareksigiseis....Prokeitai gia tin koryfi Spathi sta lasithiotika 2148 kai tin omonymi orthoplagia

http://www.summitpost.org/view_object.p ... _id=132322
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

croz spur - slovenian start

Post by AlexHwaRang »

angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

shindig wrote:Gia na min yparksoun pareksigiseis....Prokeitai gia tin koryfi Spathi sta lasithiotika 2148 kai tin omonymi orthoplagia

http://www.summitpost.org/view_object.p ... _id=132322
ασχετο με το ποστ και συγγνώμη, αλλά είδα τις φωτο που εχεις βαλει οτο λινκ...

Χαιρετίσματα λοιπόν, στο φίλο μου τον Κοντολαιμάκη.

καλά σκαρφαλώματα ;)
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
NikX
Posts: 42
Joined: 03 Nov 2008 14:52
Location: Mountains

Post by NikX »

Γκιωνα Βαρδουσια Παρνασσος εχουν ελαχιστο χιονι απο 2200μ και πανω, σε καποιες εκθεσεις (κυρια βορινες) το χιονι εμφανιζεετ και χαμηλοτερα μεχρι και τα 2000μ αλλα ειναι ελαχιστο και σχετικα παγωμενο. ομορφη διακοσμηση. Σημερα στην περιοχη επικρατει συννεφια και σχετικα χαμηλη θερμοκρασια. Αυτα προς το παρον. Τα καζανια για τα τσιπουρα αρχισαν να βραζουν. Ωχ... μου ξεφυγε.. αυτο παει σε αλλο forum
NikX
sofia
Posts: 42
Joined: 06 Feb 2008 18:12

Post by sofia »

Όμορφη διακόσμηση, όμορφη περιγραφή.. :)

Ευχαριστούμε..!!
Post Reply