ΤΙΣ ΚΡΥΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΤΕ?

Γενικές συζητήσεις που σχετίζονται με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον
Post Reply
kangoo
Posts: 80
Joined: 23 Aug 2006 17:00

ΤΙΣ ΚΡΥΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΤΕ?

Post by kangoo »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΚΑΠΟΙΕΣ ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΡΥΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΤΕ? ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΔΙΑΤΑΤΙΚΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΖΕΣΤΑ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΑΣ??
ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΙΩΘΕΤΕ ΤΙΣ ΠΙΑΝΕΤΑΙ..ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΜΕΝΑ..
ΑΡΑΓΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΡΜΑΝΤΗΚΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΟΠΩΣ Η ERYTHRO FORTE ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΖΕΣΤΑΜΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ??
ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??
aigeas
Posts: 35
Joined: 01 Jun 2007 14:06
Location: Athina

Post by aigeas »

Έγω χαλαρά σκαρφαλώνω....σιγά μην κάτσω σπίτι.Θυμάμαι Γιορτές Χριστουγέννων παλαιότερα (δεν θυμάμαι έτος,το έχω όμως γραμμένο στο ημερολόγιο)στην Σπηλιά του Νταβέλη με τον αδερφό μου.Πήγαμε οι ψυχάκιες για σκαρφάλωμα και παρόλο που το δαγκώσαμε ΑΓΡΙΑ κάναμε Μούσα,Διογένη και μία καρυδάτη από πίσω...μετά δεν αισθανόμασταν τίποτα....
menelaos
Posts: 53
Joined: 20 Sep 2007 16:36

Τις κρύες μέρες τοθ χειμώνα

Post by menelaos »

Γεια χαρα Kangoo!
Μπορεί να απαντάω 4 μήνες καθυστερημένα αλλά μάλλον είμαι στην ώρα μου για τις κρύες ημέρες που έρχονται!
Αν καταφέρρεις να αποφύγεις τους τραυματισμούς, το σκαρφάλωμα με κρύο είναι ωραία εμπειρία. Είναι αναπόφευκτο να παγώσουν τα δάκτυλα (μύτες, μάγουλα επίσης) έστω και αν κάνεις καλή προθέρμανση. Ο βράχος πάντα σου δίνει ττην αίσθηση πως "πιάνει" καλύτερα (έστω και αν δεν νοιώθεις και πολλα) και το ίδιο και τα παπούτσια μερικες φορές. Δεν θα δοκίμαζα με τίποτα θερμαντικές κρέμες. Βασικά δεν θα δοκίμαζα καμία κρέμα μια και δεν μπορούσε να αποροφηθεί. Αυτό που έχω βρει σαν λύση και που ήταν απαραίτητο στις κρύες εξορμήσεις μου στην Αγγλία η στο παγωμένο "Καράβι" τον χειμώνα, είναι το πανταχού παρόν γκαζάκι μου που ακούραστα ζεστένει τον καφέ/τσάϊ (να λοίπουν τα σχόλια συσχέτισης τσαγιού-Αγγλίας παρακαλώ (αστειέυομαι) :) και μαζί χέρια, πόδια, και ότι άλλο μπορει κανείς να φανταστεί! Παραπάνω προτάσεις μπορείς να βρείς στο άρθρο στο link αν σε ενδιαφέρει

http://www.planetfear.com/article_detail.asp?a_id=304
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

οραιο το λινκ Μενελαε!ενα ακομα κολπακι ειναι να βαζεις τα αν.παπουτσια στις τσεπες του μπουφαν,οταν δε σκαρφαλωνεις η στα ρελε ασφαλιζοντας τον δευτερο... ετσσι μενουν ζεστα(το μπουφαν φυσικα θα αναδυει ενα εσανς 5-10)
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Όντως ωραίο αρθρακι...
Βεβαια για να λεμε και του στραβου το δικιο αλλο τα slopers του grit και αλλο τα κοφτερα τσεπάκια του ασβεστόλιθου. :lol:
Post Reply