ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ & ΑΓΓΕΛΙΕΣ

Παρατηρήσεις, προτάσεις και αναφορά σφαλμάτων για το routes.gr
Post Reply
kangoo
Posts: 80
Joined: 23 Aug 2006 17:00

ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ & ΑΓΓΕΛΙΕΣ

Post by kangoo »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΑΝΑΡΩΤΙΩΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΕΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΙΧΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΡΙΧΙΤΙΚΑ ΕΙΔΗ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Post by Admin »

Πολύ καλές ιδέες αλλά υπάρχουν δυσκολίες:
- Ο κώδικας στον οποίο στηρίζεται το site δεν υποστηρίζει χρήστες, άρα δεν θα μπορούσαν και να ανεβάζουν φωτογραφίες
- Ο χώρος είναι περιορισμένος και πολύ γρήγορα θα γέμιζε με τις φωτογραφίες που έχουν μεγάλο όγκο

Υπάρχουν όμως κάποιες σχετικές ιδέες για υλοποίηση που ίσως γίνουν στο μέλλον.

Όσον αφορά τις αγγελίες, προτείνω το forum γι αυτό το σκοπό, οπότε δημιουργήσαμε ένα νέο σχετικό θέμα.
kangoo
Posts: 80
Joined: 23 Aug 2006 17:00

Post by kangoo »

ΕΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΟΠΩΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΥΦΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Post by Admin »

Όπως αναφέρω στην προηγούμενη απάντησή μου, μια ιδέα σχετική με τις φωτογραφίες υλοποιήθηκε και αφορά τα Wallpapers. Μετρώντας το πλήθος των downloads βλέπουμε ότι αρκετοί ενδιαφέρονται γι αυτές και μάλιστα ορισμένες είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς. Αλλά γενικά πως σας φάνηκε η ιδέα; Να συνεχίσουμε να βάζουμε Wallpapers, να βάζουμε και προσωπικές φωτογραφίες από βουνά και διαδρομές (αυτές που εσείς βγάζετε όταν σκαρφαλώνετε) ή να το σταματήσουμε τελείως; Αν σας ενδιαφέρει και αρχίσετε να στέλνετε πολλές φωτογραφίες, μια λύση για να μην γεμίσει το site είναι να τις βάζουμε για ένα χρονικό διάστημα (ίσως 12 μήνες), οπότε δεν θα συσσωρεύονται όλες, αλλά θα μένουν μόνο οι πιο πρόσφατες. Υπάρχει καμιά πρόταση πάνω σε αυτό;
mik
Posts: 3
Joined: 12 Oct 2007 11:12

Post by mik »

Για τις φωτογραφιες μπορουν να μπουν σε καποιο site σαν το photobucket για παραδειγμα και να εμφανιζονται στο forum χωρις να επιβαρυνεται με ογκο δεδομενων. Δεν ξερω πως ακριβως γινεται αυτο γιατι δεν είμαι πολυ σχετικός αλλα το έχω δει σε άλλα forum και δουλεβει τέλεια. Βαζεις τις photo στο photobucket.com κάνεις copy to λινκ που σου εμφανίζει to photobucket, το κανεις paste στο παράθυρο που γράφεις στο forum και ωσ δια μαγείας εμφανίζεται η φωτογραφεία στο φορουμ. Αλλιως μπορείς απλά να δώσεισ την διευθυνση της φωτογραφιας που σου βγαζει το site πχ

http://s186.photobucket.com/albums/x225 ... G_1453.jpg

Oπότε νομίζω οτι μπορεί να γίνει έτσι απλά.
Καλημέρα.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Ναι έχεις δίκιο. Όπως μπορείς να δεις στο ΠΩΣ ΙΣΙΩΝΕΤΕ ΤΙΣ ΣΤΡΑΒΕΣ ΜΥΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΠΙΟΛΕ ΣΑΣ..., ένα από τα μέλη του forum, δημοσίευσε με αυτό τον τρόπο φωτογραφίες από πιολέ. Έτσι δεν επιβαρύνεται το site, ούτε απαιτείται χρόνος διαχείρισης των εικόνων. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι αν οι φωτογραφίες εμφανίζονται με μεγάλο μέγεθος (μεγάλο πλάτος και ύψος) οπότε «καταστρέφουν» το layout του forum. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ποιοι είναι οι καλύτεροι δωρεάν servers εικόνων και τι προσφέρουν, οπότε όποιος το κάνει ας μας πληροφορήσει. Ένα καλό χαρακτηριστικό που θα έπρεπε να έχουν αυτοί οι servers είναι να δίνουν ένα εύχρηστο interface διαχείρισης των εικόνων, αλλά και να δίνουν δυο links, ένα με την κανονική εικόνα που θα μπορεί κάποιος να κάνει download και ένα με μια μικρογραφία της (thumbnail) το οποίο να μπορεί να το βάζει στο forum για προεπισκόπηση.
mik
Posts: 3
Joined: 12 Oct 2007 11:12

Post by mik »

Nομιζω οτι το photobucket είναι αρκετα ευχρηστο μπορείς να το δοκιμάσεις.
Post Reply