Η Εποποιία της Επιπολαιότητας και η Φωνή της Συνείδησης

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Συμβαίνουν και στας Βρετανίας...
http://davemacleod.blogspot.com/2010/01 ... -fall.html
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Post by Che »

Αααααα φιλε τεο και αυτος εμπειρος ηταν και εκανε εξυπναδες..... :evil:

Ας σοβαρευτουμε λιγο...δε βλαπτει...πιο μεγαλα......θελει να παραδεχτεις το λαθος σου και να το αποδεχτεις παρα να κανεις ''μαγκιες''.Στη τελικη αυτο μπορουσε να συμβει και στον οποιοδηποτε ειτε εμπειρο ειτε απειρο...

το οτι παραθετει τα γεγονοτα δε το κανει για να του την πουμε...το κανει αφενος γιατι παραδεχεται μια απερισκεψια του που οδηγησε ευτυχως στο τραυματισμο και αφ'ετερου για να συννετηστουμε οι υπολοιποι οτι το κακο δεν αργει να γινει οποιος και να σαι.

Σου ευχομαι γρηγορη αναρρωση αδελφε και παλι αναμεσα μας στα βουνα τα ψηλα
kalozou
Posts: 18
Joined: 20 Jun 2008 15:35
Location: Athens

Post by kalozou »

Περαστικά Αλέξανδρε.
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Εν μέρη συμφωνώ μαζί σου φίλε Μικε.

Το ξέρω από τα μηχανάκια. ¨Όλα τα ανταλλακτικά είναι από μηχανάκια με 10.000 χλμ. Μόλις που έμαθε ο τύπος να αλλάζει ταχύτητες, να ψιλοφρενάρει και να στρίβει χωρίς να τον περνάνε και τα ποδήλατα και αρχίζει και πλακώνεται με ολέθριες συχνά συνέπειες.

Όπως είδα και σε ένα έργο (Fighter in the Wind. πολύ καλό):
1000 μέρες άσκηση να κάνεις αρχάριος θα είσαι. 10000 μέρες άσκηση να κάνεις είσαι δάσκαλος. Βέβαια στο έργο ο δάσκαλος σκοτώνεται.

Οσο για την αναρρίχηση... δεν υπάρχει λογική εξήγηση. Ευκολα κατηγορούνται οι αναρριχητές για έλλειψη σοβαρότητας σε βαθμό "ύβρης". Αλλά αυτοί που τα λένε συνήθως ζηλεύουν.
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Και κάτι άλλο: Πατερίτσες Τέλος.

Ο χρόνος μειώθηκε απο τις εξι εβδομάδες στις 2 !!!

Ευχαριστώ παιδιά. Οι ευχές σας πιάσανε.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Η αναρρίχηση δεν είναι σαν τα άλλα σπορ (γιατι έτσι μας αρέσει Mike!).
Στην αναρρίχηση οι κανόνες μπήκαν για τους φλώρους (γιατι η βιομηχανία από τους φλώρους βγάζει λεφτά Mike!).
Ο πραγματικός αναρριχητής φτιάχνει τους δικούς του κανόνες (για να τους παραβαίνει Mike!).
Και αν νομίζεις ότι λέω βλακείες, θα σου πρότεινα να άνοιγες και καμιά φορά κανά βιβλίο ιστορίας.
Yπάρχει και στα ελληνικά πια αυτό του Μαρτζούκου που φτάνει για να καταλάβει κάποιος που έχει μπλέξει...


Εγέρθειτω ρε Alex,

Πιάνουν τα χιόνια επιτέλους και έχουμε για φέτος project καλό, δεν πιστεύω να το ξέχασες;

WU
Michael Fountoulakis
Posts: 125
Joined: 18 Nov 2008 15:27
Location: Keratsini

Post by Michael Fountoulakis »

Φίλε (ελπίζω οτι μου επιτρέπεις τη προσφώνηση αυτή) Alex χαίρομαι που μου απάντησες !!
Δεν σε ξέρω προσωπικά αν και μπορεί να έχουμε συναντηθεί σε κάποια βράχια.Οταν απάντησα στη διήγηση της περιπέτειας σου δεν το έκανα για να στη πώ οπως νομίζουν μερικοί (αν και μεταξυ μας είναι προτιμότερο να στη πεί κάποιος , ενω βγήκες ζωντανός απο κάτι τέτοιο παρα να είχες ¨φύγει¨ τζαμπα !!) αλλα για να αναζητήσουμε τα βαθύτερα αίτια που πάνω στα ψηλά βουνά τα μυαλά μας παίρνουν ... αέρα !!
Ολοι μας (τουλάχιστον οι περισσότεροι) έχουμε περάσει απο σχολές αρχαρίων και εκεί οι εκπαιδευτές μας λένε να τηρούμε κάποιους απλούς κανόνες ασφαλείας (το οτι οι ίδιοι εκπαιδευτές-με κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις-τους γράφουν , είναι μία άλλη ιστορία) και δεν νομίζω οτι πρεπει να τη πατήσεις για να αρχίσεις να ... σκέφτεσαι !!!
Οταν γνωρίζεις ότι ρισκάρεις έχοντας πάρει όλα τα απαραίτητα μέτρα τότε ισως και να βγείς ζωντανός , αλλα οταν δεν γνωρίζεις οτι ρισκάρεις τότε παίζεις ρώσσικη ρουλέτα !! Και δυστυχως όλοι αυτοί που έχουν σκοτωθεί στα βουνά έχουν μεγάλη εμπειρία και ικανότητες που τους κάνουν να νιώθουν οτι ... είναι σχεδον άτρωτοι !!
Κάνοντας την ίδια βλακεία ένας αρχάριος και ένας έμπειρος , για το μεν πρώτο όλοι θα πούν ... δεν ήξερε πήγαινε γυρεύοντας... για τον δεύτερο θα κάνουν όλοι μία καλή ... νεκρολογία !!!

teochristopoulos οταν δεν σέβεσαι το βουνό(φύση) τοτε αυτό θα βρεί τρόπο να σου υπενθυμίσει τη παρουσία του ! Και βέβαια ο σχοινοσύντροφος σου είναι και συναθλητής σου γιατι μαζι του αθλείσαι στη φύση.

Lacrimosa αυθαίρετα υπέθεσες οτι είμαι ο Τριανταφυλλόπουλος ? Αρα αυθαίρετα να υποθέσω και εγώ οτι είσαι κρετίνος ?

che μακαρι να μπορούσαμε να συνετιστούμε αλλα η ανθρώπινη φύση ...ξεχνάει.

voutiros η αναρρίχηση είναι σαν τα άλλα σπορ(στις Γυμναστικές Ακαδημίες άλλων χωρών είναι ειδικότητα και μαλιστα υπάρχει και το μεταφρασμένο απο τη Γερμανική Ομοσπονδία Ορειβασίας βιβλίο "Η Προπονηση στην Αθλητική Αναρρίχηση") και επειδή είσαι εκπαιδευτής(και μαλιστα εκπαιδευτής εκπαιδευτών) σίγουρα διδάσκεις κανόνες ασφαλείας , οσο για το βιβλίο που μου προτείνεις θα το διαβάσω αλλα και εγώ σου προτείνω να ξαναθυμηθείς το βιβλίο "Ασφάλεια και Κίνδυνοι στο Βράχο και Πάγο" του Πιτ Σουμπερτ που μετάφρασε ο αδελφός σου Νίκος για λογαριασμό της τοτε Ε.Ο.Ο.Σ και περιγράφει την ανθρώπινη βλακεία χωρίς όρια !

Και να θυμόμαστε όλοι μας : Η ανάβαση είναι προαιρετική αλλα η κατάβαση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ !!!

Alex κερνάω μπίρες !!!
τα πάντα ρεί
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Mike η αναρρίχηση δεν είναι γυμναστική και κριμα που δεν το' χεις καταλάβει ακόμη, δικαίωμα σου βέβαια να την ασκείς όπως γουστάρεις, εγώ δεν θα σε κρίνω.
Ναι, η ανθρώπινη βλακεία δεν έχει όρια και δεν χρειάζεται να διαβάσει κανείς το βιβλιο του Σουμπερτ για να το δει.
Και επειδή όπως ανέφερες είμαι εκπαιδευτής των εκπαιδευτών, άκου λοιπόν μετά από τόσα χρόνια στην εκπαίδευση και στα βουνά τι έχω δει: οι κανόνες είναι για τους φλώρους - οι πραγματικοί αναρριχητές θέτουν οι ίδιοι τους κανόνες τους.
Και ένα τελευταίο σχόλιο για τα υπαρξιακά σου προβλήματα, τα οποία βέβαια κακό κάνεις που μας τα εκθέτεις εδώ, αλλά τι να κάνουμε θα το υποστούμε και αυτό.
Λοιπόν, Mike η εμπειρία λέει ότι κάποιοι βλέπουν τη ζωή σαν ένα θείο δώρο που τους χαρίστηκε και για το οποίο θα πρέπει να είναι συνέχεια ευγνώμονες. Υπάρχουν όμως και οι άλλοι, που δεν νοιώθουν να τους χαρίστηκε τίποτα και δεν χρωστάνε σε κανένα πούστη τίποτα και παλεύουν για κάθε λεπτό της ύπαρξής τους, ρουφώντας τη ζωή ως το μεδούλι.
Η επιλογή είναι ελεύθερη, αυτό που επιβάλλεται όμως είναι η κατανόηση και ο σεβασμός. Αποδοχή και ανεχτικότητα στην διαφορετικότητα δεν είναι το μοτό της εποχής μας;
Άσε λοιπόν του αφορισμούς και τις υπρβολάρες που δεν ταιριάζουν καθόλου σε αυτόν τον χώρο και μάθε να δέχεσαι τον άλλον γι' αυτό που είναι, όσο εξωφρενικός και να σου φαίνεται.

WU
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Και ένα τελευταίο στατιστικό σχόλιο Mike, αντίθετα με αυτά που πιστεύεις για τους έμπειρους και τα ατυχήματα, τα περισσότερα θανατηφόρα (σε ποσοστό μάλιστα 98%) τα τελευταία 10 χρόνια στα ελληνικά βουνά αφορούσαν Mike άπειρους που δεν πήγαιναν απαραίτητα γυρεύοντας και αν σου λέει κάτι Mike το 80% δεν ήταν αναρριχητές αλλά απλοί πεζοπόροι, Mike και όχι γιατί Mike οι αναρριχητές είναι πιο μάγκες, αλλά όπως λέει η βιβλιογραφία γιατί ακριβώς είναι πιο εξοικειωμένοι με τον κίνδυνο και την ανάληψη ρίσκου Mike...

WU mike
wu
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Mike wrote:teochristopoulos όταν δεν σέβεσαι το βουνό(φύση) τότε αυτό θα βρει τρόπο να σου υπενθυμίσει τη παρουσία του ! Και βέβαια ο σχοινοσύντροφος σου είναι και συναθλητής σου γιατί μαζί του αθλείσαι στη φύση.
Θα μου επιτρέψεις και μένα να έχω μια λίγο διαφορετική αντίληψη για έννοιες όπως "σεβασμός στο βουνό", "άθλημα", "συναθλητής" κ.α. Δεν θεωρώ το σχοινοσύντροφό μου "συναθλητή", ούτε θεωρώ ότι "αθλούμαστε." Συνοπτικά σου αναφέρω τη σκέψη μου: σχοινοσύντροφος=σχοινί+σύντροφος, με σύντροφος=συν+τροφή. Υπάρχουν βέβαια και οι "σχοινοπλήντροφοι", παρέες αναρριχητών που σκαρφαλώνουν μαζί (συνήθως ανταγωνιστικά, με σκοπό ποιος θα κάνει την υψηλότερη βαθμολογία), αλλά ποτέ δεν τρώνε (ούτε μαζί, ούτε μόνοι τους...) Περισσότερα για αυτό σε επιστημονικό άρθρο μου που θα παρουσιαστεί σε συνέδριο για την αναρρίχηση, τις διαπροσωπικές σχέσεις και τη σεξουαλικότητα του μέσου έλληνα αναρριχητή, που θα γίνει στο Λιτόχωρο το Μάιο του 2010. (θα βάλω ποστ στις ανακοινώσεις!) Όσο για το συν+αθλητής, αθλητισμός κτλ: 2 ερμηνείες για το άθλημα (link: http://www.greek-language.gr/greekLang/ ... B1&sin=all)
βάλε "αθλητισμό", "αθλούμε" κτλ. Τεσπά, για πολλούς από μας η αναρρίχηση είναι πολύ περισσότερα από: "σωματική δραστηριότητα που υπόκειται σε ορισμένους κανόνες και έχει ως στόχο την άσκηση του σώματος και την επίτευξη καλύτερων επιδόσεων"

Καλημέρα είπαμε?
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Και επειδή Mike έχω όρεξη σήμερα για φλυαρία, θα σου πω και κάτι που σου διαφεύγει σε σχέση με το παράδειγμα της γερμανικής ομοσπονδίας που ατυχώς ανέφερες. Λοιπόν Mike, η Γερμανία και η Αυστρία αποχώρησαν πριν από λίγα χρόνια από την UIAA μη αποδεχόμενοι την προσπάθεια κάποιων χωρών της συνομοσπονδίας να καταστήσουν την αναρρίχηση ανταγωνιστικό άθλημα και να επιδιώξουν την εισαγωγή της σε ολυμπιακούς αγώνες. Όσο για τις γυμαναστικές ακαδημίες που είπες, αυτά αφορούν κάτι χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ, που είχαν μια περίεργη προσέγγιση έτσι κι αλλιώς στα πράγματα.
Έτσι είναι Mike πολλοί σε όλο τον κόσμο δεν βλέπουν την αναρρίχηση σαν σπορ, κοίτα άλλωστε και τους ήρωες των πιτσιρικάδων πχ ο πολύς Sharma μόνο υπόδειγμα αθλητή δεν είναι. Που λές η κορυφαία αυτή τη στιγμή φυσιγνωμία της αναρρίχησης, πιάστηκε στους τελευταίους αγώνες που αγωνίστηκε για χρήση μαριχουάνας. Αφού ακυρώθηκαν οι επιδόσεις του τους έγραψε τους αγώνες και συνέχισε το σκαρφάλωμα και τους μπάφους. Θα μου πεις τώρα ωραίο παράδειγμα για τους νέους. Θα σου πω, πολύ καλύτερο από τους φλώρους ντοπάκιδες που λυμαίνονται όλα τα άλλα σπορ. Έτσι είναι Mike σε τούτο εδώ το κόσμο (των αναρριχητών εννοώ) ο Κεντέρης δε θα μπορούσε να γίνει ποτέ ήρωας.
Και επειδή είναι ωραία η κουβεντούλα μας θα μου υποσχεθείς κάτι αν θέλεις να τη συνεχίσουμε, να διαβάσεις πρώτα το βιβλίο του Μαρτζούκου και εγώ σε διαβεβαιώνω ότι το βιβλίο που μετάφρασε ο αδελφός μου το έχω διαβάσει πολλές φορές, το διδάσκω άλλωστε και στις σχολές εκπαιδευτών που ανακατεύομαι.
wu
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Καλα κανενας δε σκαρφαλωσε Κυριακατικα;
voutiros wrote:Στην αναρρίχηση οι κανόνες μπήκαν για τους φλώρους
Ρε βουτυρε τα ισοπέδωσες ολα... To "Ethics" πως το μεταφραζει ο Μαρτζουκος?
Lacrimosa
Posts: 106
Joined: 20 Aug 2008 10:06

Post by Lacrimosa »

Mike wrote:

Lacrimosa αυθαίρετα υπέθεσες οτι είμαι ο Τριανταφυλλόπουλος ? Αρα αυθαίρετα να υποθέσω και εγώ οτι είσαι κρετίνος ?

Ένα έχω να πω και σταματάω γιατί πολύ αξία σου δώσαμε.

Πέτυχες μέσα από μια άξεστη και εκτός ορειβατικής ηθικής συμπεριφορά να κεντρίσεις το ενδιαφέρον.

Εγώ (και φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι) προτιμώ να κεντρίσω το ενδιαφέρον με τη (μικρή και ταπεινή) ορειβατική μου δράση και βεβαίως τηρώντας -όσο μπορούμε- αυτή την περίφημη Διακήρυξη του Τιρόλου.

Την οποία επίσης μας τη δίδαξαν και στην αρχαρίων και στις υπόλοιπες σχολές οι δασκάλοι μας... αλλά φαντάζομαι σε αυτά τα μαθήματα απουσίαζες...

Κρίμα.

Πάμε για σκαρφαλωμα παιδιά...
Lacrimosa
Posts: 106
Joined: 20 Aug 2008 10:06

Post by Lacrimosa »

Και επειδή πολύ αναφερόμαστε στη Γερμανία....

Μιας και είμαι ελληνογερμανός και έχω σκαρφαλώσει στα μέρη τους... Αλήθεια, στους αμμόβραχους του Έλβα... γιατί δεν έχουν γκολό οι άχρηστοι???

Γιατί σκαρφαλώνουν έχοντας μόνο κατά νου να μην αφήσουν τίποτα στους βράχους?

Τώρα τελευταία μπήκαν κάτι χημικά για αναβάσεις άνω του VII... και μην φανταστείτε... κάθε 10 μέτρα.

Επίσης, η DAV έχει και αυτή στατιστικές... και είναι αντίστοιχες με τις ελληνικές... το συντρηπτικό ποσοστό των θανάτων είναι πεζοπόροι... και βέβαια όχι αναρριχητές...

Αλλά τι λέμε τώρα... Δεν είμαστε ούτε ορειβάτες ούτε αναρριχητές... είμαστε αθλητές (πάω να ζητήσω αθλητική άδεια από το διευθυντή μου)....

Άντε και πολύ ασχοληθήκαμε με αυτούς που θέλουν να βρεθούν στο επίκεντρο...

Πάω για σκαρφάλωμα.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Post by Che »

Ρε κοιτα τι χανεις αμα πηγαινεις στα βραχια....ελπιζω να τελειωσε η εκπομπη ξεκατινιαστειτε μαζι μας γιατι ειναι γελοιο.

Εξαλλου ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε και τους ιδιους κινδυνους αντιμετωπιζουμε..και στο τελος αν ειναι να πας θα σε βρει και στο σπιτι σου ενω κοιμασαι....

Αφηστε τα φλωροι και μαγκες και τα πουστηρλικια..Εκτος αν κανετε αυτο που κανετε για να αποδειξετε στους αλλους οτι δεν ειστε φλωροι η οτι ειστε μαγκες και δεν το κανετε επειδη σας αρεσει.Εγω προσωπικα χεστηκα τι λενε και τι πιστευουν για μενα..αυτο που ειμαι το ξερω εγω και μου αρκει.

Ειλικρινα ντρεπομαι για ολο αυτο....με ολο το σεβασμο που σου εχω σαν εκπαιδευτη και ανθρωπο και χωρις να θελω να σου την πω δεν νομιζω να ηταν ουτε εκπαιδευτικη συμπεριφορα και και ο καταλληλος τροπος αυτος σαν απαντηση (θα μπορουσε να γινει σε αλλο επιπεδο και αλλη μορφη).Το να ξεφτιλιζομαστε σε ολη την αναρριχητικη κοινωνια επειδη υπαρχουν διαφορετικες αποψεις οι οποιες εκφραζονται λαθος δεν ειναι και οτι καλυτερο για την αναπτυξη του χωρου.

Απλα σκεφτειτε αυτα ολα να τα διαβασει κανενα παιδι...εξαλλου δε ξερουμε ποιος ειναι ο καθενας...

Ελπιζω να καταλαβαινετε τον τροπο που το λεω...για να μην γινω μισητος :)
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

che δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, ειλικρινά χάνω τη σκέψη σου. Αν πάντως προσπαθείς να εκτονώσεις την κατάσταση, πιστεύεις ότι αυτός είναι ο τρόπος;
Έγω πάντως ό,τι και να είπα δεν έθιξα κανένα. Εκτός και αν κάποιοι ένοιωσαν να ταυτίζονται με τους φλώρους που ανέφερα. Δικό τους πρόβλημα.
Από εκεί και πέρα οι φράσεις του τύπου "κάνει βλακείες ή εξυπνάδες", "ξεκατινιάσματα", "ξεφτιλίσματα", "κρετίνος" κλπ δεν ανήκουν σε μένα.

Planar τα ethics νομίζω ότι αφορούν τη συμπεριφορά του αναρριχητή απέναντι στο βουνό και τη δραστηριότητα και όχι συγκεκριμένους κανόνες ασφαλείας ή μήπως κάνω λάθος;

Πάντως το ρίσκο και η ανάληψη του στην αναρρίχηση είναι μια πολύ μεγάλη και πραγματικά ενδιαφέρουσα κουβέντα που βέβαια και είναι κρίμα που ξεκίνησε εδώ έτσι...
wu
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Post by Che »

Στην αναρρίχηση οι κανόνες μπήκαν για τους φλώρους (γιατι η βιομηχανία από τους φλώρους βγάζει λεφτά Mike!).
Ο πραγματικός αναρριχητής φτιάχνει τους δικούς του κανόνες (για να τους παραβαίνει Mike!).

Χωρις να θελω να πουλησω εξυπναδα,απλα θελω να καταλαβω ακριβως τι εννοεις.

Δηλαδη η εκπαιδευση στην Ελλαδα ειναι βιομηχανια και γινεται μονο και μονο για να παιρνουν τα λεφτα στους φλωρους,αφου αυτα που λεγονται μεσα δεν εχουν καμια ουσιαστικη σημασια.

Δηλαδη αν εγω παω να παρακολουθησω μια σχολη ειτε αρχαριων,ειτε μεσου,ειτε βοηθων ακομα,και οι εκπαιδευτες θετουν κανονες στους εκπαιδευομενους εγω θα πρεπει να τους αγνοησω και να κανω οτι γουσταρω εγω?

και αν το κανω θα επιβραβευτω περνοντας πτυχιο αποφοιτησης?
Θα θεωρουμαι αυταρκης ορειβατης και αναρριχητης ωστε να μπορω να κινηθω με ασφαλεια για μενα και τους αλλους στο βουνο?Θα μπορω να εκπαιδευσω σωστα νεους που θελουν να ασχοληθουν με το αθλημα και να κινουνται και αυτοι με ασφαλεια?

Νομιζω πως το θεμα που εθιξα ηταν ξεκαθαρο....οταν βγαινουμε στο βουνο ολοι αντιμετωπιζουμε τους ιδιους κινδυνους τις,τις ιδιες προκλησεις και καταστασεις στα ορια μας,οτι και να ναι αυτα ειτε 5α ειτε 8c.για ολους κατι ειναι οριο.

Θεωρω πως ο τροπος που εξελιχθηκε η κουβεντα,δεν αρμοζει στη σοβαροτητα που πρεπει να εχει αυτο το θεμα.Ριχνει το επιπεδο και υποβαθμιζει ενα φλεγον ζητημα για το χωρο..Τις ασφαλεις αναβασεις και τις ακομα πιο ασφαλεις καταβασεις.

Δηλαδη αν o Alex το παλικαρι παθαινε κατι πολυ χειροτερο απο το να εμενε αναπηρος μεχρι το να εμενε στο τοπο,τι θα λεγαμε????Οτι πηγαινε γυρευοντας?οτι ηταν απροσεχτος?οτι ηταν μαγκας?
Και να θυμηθω και μια προσφατη περιπτωση που συζητηθηκε εκτενεστερα (βλ.Τομαζ Ουμαρ) οπου γνωστος εκπαιδευτης αναφερθηκε για την υπεροψια του Ουμαρ και πως προκαλεσε μονος του την τυχη του και οτι αν επερνε τις απαραιτητες προφυλαξεις δεν θα παθαινε κατι.Αυτον αραγε πως να τον αναφερουμε στην ιστορια...Ως μαγκα?ως απροσεχτο?ως εξυπνακια? παντως σιγουρα ολοι αναφερομαστε σε αυτον τωρα ως μακαριτη!!!!!!

Απλα πιστευω πως ενα τετοιο θεμα πρεπει να εχει τη θεση που του αρμοζει και να συζητηθει με τον τροπο που πρεπει.Και οχι ως Ελληναρες να βριζομαστε μεταξυ μας και να χωριζομαστε σε αρχιδατους και φλουφληδες αλλα να παρουμε το θεμα ζεστα και να μειωσουμε τα ατυχηματα για να παει επιτελους και κατι μπροστα σε αυτο το τοπο.Γιατι στο μπλα μπλα ειμαστε ολοι(βαζω και τον εαυτο μου μεσα) πρωτοι.Αλλα οταν οι καιροι απαιτουν πραξεις ολοι πεταμε το μπαλακι αλλου και περιμενουμε να βγαλει ο αλλος το φιδι απο τη τρυπα..και αν αποτυχει ενω ταυτοχρονα του κανουμε πολεμο η απλα δεν τον στηριζουμε ενεργα τον λεμε και αχρηστο.

Αυτη ειναι η Ελληνικη νοοτροπια!!!!

Και παλι χωρις να θελω να προσβαλλω η να θιξω κανεναν....απλα νομιζω πως πρεπει να ταρακουνηθουμε λιγο ολοι και να βγουμε απο τη γυαλα μας στον ωκεανο.το θεμα θελει μια σοβαρη συζητηση με μια γραμμη πλευσης για το καλο ολων.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Post by Che »

ανεφερα τη λεξη αθλημα....χιλια συγνωμη εννοω δραστηριοτητα
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Post by Che »

α και κατι ακομα.

Στα Ethics συγκαταλεγετε και ο σεβασμος της ζωης του αλλου που κουβαλας μαζι σου.Νομιζω?????
JIKOS
Posts: 2
Joined: 22 Nov 2007 14:32
Location: Athens

Post by JIKOS »

WU εισαι φωτια.-

Μαικ ακου τον teacher, οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι εισαι φαλτσος. Και δεν ειναι καθολου κακο, αλλα δε γεννηθηκαμε ολοι pavarotti - that's life. Στο λεω εγω που παω μονο πιστα. Αν δεν αντεχεις, κανε ποδηλατο επισης, κι εγω εχω λιωσει στο ποδηλατο!

Αλεξανδρε καλη ολικη επαναφορα.

Ιασονας

(...γιατι εδω που τα λεμε, τα εχει και τα δικια του ο τρελαρας! Σταυριδης στα "Κιτρινα Γαντια")


ΥΓ Εχω σοκαριστει με τα νεα για το Sharma... Κουρελι ειμαι.
ΥΓ2 Εχω κι εγω αποψη! Φανταστικα τα fora και τα blogs, I like!
Post Reply