Η Εποποιία της Επιπολαιότητας και η Φωνή της Συνείδησης

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Έπειδή αυτή η συζήτηση είχε αρχίσει να γυρνάει γύρω απο τους κανόνες και την τήρηση τους είπα να γράψω αυτό που μου συνέβη εκείνη την ημέρα,απλώς γιατί πιστεύω οτι οι κανόνες είναι εκεί για να δείχνουν τον ασφαλέστερο τρόπο. Δεν ύπάρχουν για να υποχρεώνουν κανέναν να τους ακολουθήσει(εφόσον δε βάζει σε κίνδυνο άλλους ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ).
Το να δοκιμάζεις κάτι τελείως εκτός βιβλίου,που όμως το σιγούρεψες όσο γίνεται στέλνοντας έναν 25 κιλά βαρύτερο σου πρώτα, δεν είναι κανένα φοβερό κατόρθωμα, ούτε καν σκέτο κατόρθωμα. Είναι μάλλον μια βλακεία. Αλλά εκεί έξω είμαστε για να χαρούμε(δεν σώζουμε τον κόσμο ούτε κάνουμε κανένα καλό) ο καθένας όπως θέλει. Άλλος κάνοντας σπουδαίες αναρριχήσεις και άλλος κάνοντας μια βλακεία στο ραπέλ που για λίγα δευτερόλεπτα τον ζωντανεύει.
Όσον αφορά τους χρακτηρισμούς μπορούμε απο μακριά να βάζουμε ότι ταμπέλα θέλουμε στους άλλους αλλά του καθενός η ψυχούλα και μόνο ξέρει πόσο φοβάται άσχετα απο το τι φαίνεται.
Ότι και να έχεις κάνει λοιπόν δεν σημαίνει σώνει και καλά οτι είσαι μάγκας και
θαρραλέος ή φλώρος. Σημαίνει οτι το έκανες παίζοντας εκεί έξω όπως ήθελες. Μια βασική κατηγοριοποίηση των ανθρώπων που ασκούν τέτοιες δραστηριότητες είναι αυτοί που το κάνου για ευχαρίστηση και αυτοί που το κάνουν για να απομακρυνθούν απο ´´πόνο´´. Σε κάποιες έρευνες η συσχέτιση δείχνει ότι οι πρώτοι είναι πολύ πιο αποτελεσματικοί σε τέτοιες δραστηριότητες απο οτι οι δεύτεροι χωρίς να είναι και πιό θαρραλέοι σε πάρα πολλές άλλες εκφάνσεις της ζωής τους.
Άρα λοιπόν το πιο σημαντικό είναι να κάνεις ότι κάνεις και να το Φχαριστιέσαι και όχι για να αποδείξεις κάτι. Ο Άλεξ δεν πήγαινε να αποδείξει κάτι απλά έκανε τα πράγματα όπως τον ευχαριστούσαν εκείνη την ώρα. Το ίδιο και εγώ απλώς έπαιζα με την χαρά του οτι κάτι με φοβίζει τόσο πολύ και συγχρόνως το κάνω. Προφανώς Vou, ούτε φλωριά ούε μαγκιά είναι, απλά ένα προσωπικό παιχνίδι.
Rack the fuck up and play. Αύριο έχει Frendo spur οπότε καληνυχτα!

Υ.Γ Όφις δεν υπάρχουν προσωπικά άβατα απλά είμαι πολύ κακός στο να γράφω(δυσλεκτικός βλέπεις).
inta diaolos einai toutos!
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Zu, δεν ξέρω τι σκέφτεσαι για όλους εμάς που σε κατακρίνουμε, αλλά η καλύτερη κατάρα που έχω ακούσει τελευταία ήταν από μια πιτσιρικά σε forum ποίησης ( ναι Velgo ) προς όλους αυτούς που τόλμησαν να χλευάσουν το ποιημά της για τον "μαστουρωμένο Θεό" : ...Και σας όλους εσας που με κατακρίνετε εύχομαι να σας δω σύντομα να γ....... τον εαυτό σας στις φωτιές της κόλασης!

Καληνύχτα και καλή τύχη...
wu
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Ofis: δεν υπάρχουν κανόνες, υπάρχουν τακτικές που σώζουν ζωές, όπως λέει και ο zulu άμα θες τις ακολουθείς, προσωπικό θέμα του καθενός.
zulu 1: ρωτήσαμε κάποτε τους Ιταλούς Οδηγούς ποιός ειναι ο καλός Οδηγός. "Ο γέρος" μας απάντησαν.
zulu 2: ξαφνικά απέκτησα αρκετά λεφτά και περίσσευμα σε παγόβιδες, ραντεβού το Μάρτη.
Michael Fountoulakis
Posts: 125
Joined: 18 Nov 2008 15:27
Location: Keratsini

Post by Michael Fountoulakis »

Κάποιος αν θέλει ακολουθεί τακτικές που σώζουν ζωές στο βουνό αλλα απο την άλλη φοράει κράνος στο μοτο ή ζώνη στο αυτοκίνητο για τη πόλη !! Δεν ακούγεται λίγο παρδαλό ?
τα πάντα ρεί
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Fredo ε!

Καλά πάω ΦΛΠΠΟΥ... (Πειράζει που είναι λίγο πρησμένο?)

http://www.youtube.com/watch?v=nGnbXqvG ... r_embedded
yogigiorgo
Posts: 56
Joined: 07 Jan 2010 23:47
Location: athens

Post by yogigiorgo »

οποιος θελει την απολυτη ασφαλεια παντως σε αυτο το σπορ η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ισχυει και για το σεξ.....
αποχη!
λυσεις λοιπον υπαρχουν για ολους...απο εκει και περα ειναι θεμα επιλογων
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Post by Che »

YOGI

Αμα φοβασαι μη σπασεις η να μη χτυπησεις υπαρχουν οντως λυσεις

λυση 1:Τυλιξου με αυτο το ναιλον με τις φουσκαλες αερος που χρησιμοποιουν στο αμπαλαζ.
λυση 2:και ενα απλο αφρολεξ κανει τη δουλεια.
λυση 3:μπορεις να μπεις σε αυτες τις φουσκωτες μπαλες που κλεινουν αεροστεγως και να ζησεις με ασφαλεια μακρια απο σωματικες επαφες και αλλου ειδους επικυνδυνες δραστηριοτητες.
λυση 4:μπες σε μια κασα και περιμενε απλα το τελος.
yogigiorgo
Posts: 56
Joined: 07 Jan 2010 23:47
Location: athens

Post by yogigiorgo »

τωρα για το μιτσαλακωθ μονο ως μια καλη δικαιολογια για να μην υποχωρεις μπορω να το σκεφτω και να ολοκληρωνεις τις διαδρομες που επιλεγεις....
η διαχειριση φοβου τετοιου τυπου προσωπικα δεν πιστευω οτι προσφερει τιποτα....
αν εισαι τοσο απελπισμενος σε μια υποχωρηση για να κανεις κατι τετοιο σημαινει οτι ειναι η τελευταια σου επιλογη και αρα μονοδρομος οποτε θα το κανεις....
και για να ειμαι δικαιος,αγγιζοντας τα ορια της παρανοιας,θα ελεγα
οτι μπορεις να προπονεισε για αυτη την πιθανοτητα υποχωροντας ετσι....
το πιο πιθανο ομως ειναι να μην φτασεις στη στιγμη που θα χρειαστεις αυτη την τεχνικη.....θα εχεις τσαλακωθει ηδη!
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

R.Messner wrote:Today the name is the only thing people know about freedom. They want to be free of laws, free of everyday cares, free of hate, free of ambition. Who knows what freedom is? No one. I often think that we mountaineers get nearest to it, this paradise on earth. Or, to put it another way: the truly free climber is one who obeys no rules. He is no high flyer, keeping up with the Joneses; no slave of others or of the summit fall line, like the directtissima men. I am sorry for them all, but especially for those who do not realize at all that rules force their way between them and the mountains.
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

voutiros wrote: ...Και σας όλους εσας που με κατακρίνετε εύχομαι να σας δω σύντομα να γ....... τον εαυτό σας στις φωτιές της κόλασης!
Αυτο εχει σε τιποτα να κανει με το αγγουρι που βρεθηκε στου Φιλοπαππου;
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Kαταρχήν επειδή χιόνιζε τσουβάλια, το Φρεντό δεν έπαιζε οπότε αναγκαστικά(οχι και άσχημα) Fil a la Plomb 700m III,4+. πολύ ωραίο γκουλότι που βγάζει δεξιά απο την Plan. Fast food alpinism σε όλο του το μεγαλείο.(απο τελεφερικ σε τελεφερικ)

2ον: ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ!!!!!
Ξεκινάς να κάνεις αμπαλάκοφ, και αφού βάλεις το κορδόνι βλέπεις οτι ξέχασες το σύρμα(μαλάκας!) Προσπαθείς να το βγάλεις με τη βίδα δε βγαίνει και ανακαλύπτεις οτι έχει κολλήσει και δε φεύγει με τίποτα. Στέλνεις τον άλλον με μπακ απο 3!!!!! βίδες και με SHOCK ABSORBER!!!!! και δεν πάει πουθενά. Και αποφασίζεις (χεσμένος) να το δοκιμάσεις. Δεν είναι ούτε η αναζήτηση της ελευθερίας(Planar), ούτε επιδιώκεις τη διαχείριση κάποιου φόβου για να σου προσφέρει κάτι(φίλε Γιόγκι). Απλά το κάνεις γιατί μισείς το πόσο μαλάκας είσαι που ξέχασες το τσιτσιρίκι, γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ πιστεύεις οτι κρατάει και γιατί ....έτσι.
Αν φίλε Μαικ δεν σ αρέσουν τα παρδαλά παίζεις γκόλφ, τέννις, κουν-καν.
Αν σ αρέσουν συνήθως μπλέκεις με πράγματα όπως το βουνό. (οχι οτι απαγορεύεται για τους άλλους.)

Α! και Μπέλο όποτε θες έρχεσαι, μεχρι να γεράσω θα σε περιμένω.
inta diaolos einai toutos!
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

κουν-καν γουστάρω!
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Ρε συ zulu δεν απαντουσα σε σενα. Αυτο που εκανες εμενα μαλακια μου φανηκε αλλα δε μου πεφτει λογος και εξαλλου δε ξερω το χριστο μου απο παγο.

Αυτο του Messner μου φανηκε οτι κολλαγε με αυτα που εγραφε ο Βουτ γι αυτο το εστειλα. Δεν συμφωνω καλα καλα με αυτα που λεει αλλα τελος παντων...
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Zu,,, μόνος σου πήγες;
jer-le-fou
Posts: 29
Joined: 02 Sep 2009 20:47

Post by jer-le-fou »

Εμ την παιζνε εμ την τιναζνε...
νομιζω κολλαει γαντι σε αυτη την κουβεντα..
σε λιγο θα μπει κ η Λαμπιρη στο θεμα...
Jer
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Η αλήθεια είναι ρε Πλάναρ πως όπως είναι αποκκομένο δεν μπορείς να καταλάβεις και ακριβώς τι θέλει να πεί ο ποιητής γιατι το rules μπορεί να σημαίνει πολλά.

Vou :όχι με παρέα!
inta diaolos einai toutos!
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Ποιητής ε;

Στο μυαλό είναι ο Στόχος

Το νου σου ε;

http://www.youtube.com/watch?v=bKaME_MzGyU
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Ποια είναι αυτή η Κατερίνα Γώγου ρε Alex?
Αυτό όμως "η ζωή είναι σουγιαδιές..." ταιριάζει με τη συζήτηση μας!
Λοιπόν, το 2009 έφυγε μας άφησε όμως καλή μουσική Alex. Για να γεμίζεις τις ώρες σου με μελωδίες, check it out, Nirvana. live στο Reading (το απόλυτο rock συγκρότημα στην καλύτερη του στιγμή) Hyperdub 5 (ότι πιο φρέσκο συμβαίνει στο Λονδίνο), dj Signify, of cities - Mos def, the ecstatic και Raekwon, only built.. (πάνε το hip hop αλλού), Animal Collective, merriweather post pavillon - Fever Ray, fever ray και Flaming lips, embrionic (η αναβίωση της ψυχεδέλειας σε όλο της το μεγαλείο) και Amadou & Miriam, welkome to bali (ethnik αν γουστάρεις, αλλά με παραγωγό τον πολύ Damon Albarn) και τέλος Oh No, dr's no ethiopium (και αυτό ethnik αλλά αλλιώς...). Α... και 2-3 βιβλία απαραίτητα και αυτά, Η ζωή μετά, το επίτομο του Αρκά (ταιριάζει περίπου στην περίπτωσήμας), Γιατί το Βυζάντιο, της Ελένης Γλύκατζη-Αρβελέρ (το τελευταίο βιβλίο της ιστορικού, εκλαικευμένο για την αυτοκρατορία που αγνοούμε) το βιβλίο με τις συνεντεύξεις του Μέσνερ(που μας ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς σαν ορειβάτες) και ο Λύκος το πρώτο και συναρπαστικό μυθιστόρημα του 29χρονου Τζόζεφ Σμιθ (που ένας φίλος δεν μπορούσε να το σταματήσει όταν το ξεκίνησε).
wu
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Ξέχασα και το βιβλίο επιτομή για τη συζήτηση μας, Ενάντια στη μέρα, του Τ. Πιντσον (ιστορίες από αλλόκοτους που προσπαθουν να ζήσουν τη ζωή τους).
GeSpin
Posts: 167
Joined: 11 Feb 2008 11:57
Location: Ηράκλειο Κρητης

Post by GeSpin »

Κάθε μέρα μαγειρεύω πατάτες! (όχι εγώ, η Κατερίνα Γώγου!)

- AlexHwaRang, περαστικά. Με ρέγουλα στους χρόνους αναρρωσης και την αποκατάσταση, μη μείνει κάνα κουσούρι.

- Zulu, backup ξε-backup, πήγε η ψυχή μας περίπατο...

- Che, με πήρες χαμπάρι φίλε, ξεπουλάω τα υλικά μου σιγά-σιγά γιατί το βουνό δεν είναι τελικά για εμένα.. μου πήρε βέβαια 23 χρόνια στα γκρέμια να το συνειδητοποιήσω, αλλά κάλιο αργά... Τέρμα οι ταρζανιές! Φλωριά και ξερό ψωμί και μόνο στα Κελάρια για σκι (η Φτερόλακκα είναι απότομη!)

- ρε σεις, όλοι οι άλλοι, τρομάρα σας, αγγλομαθείς, το Abalakov δεν γράφεται έτσι.. η ορθή γραφη είναι..

...a-bollock-off :wink:
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
Post Reply