Συνθήκες χιονιού για ορ. σκι

Συζητήσεις και ανακοινώσεις για άλλα αθλήματα βουνού, εκτός της αναρρίχησης
Post Reply
yannisdelta
Posts: 6
Joined: 02 Feb 2009 15:13
Location: ΑΘΗΝΑ

Συνθήκες χιονιού για ορ. σκι

Post by yannisdelta »

Ξέρει κανένας τι συνθήκες επικρατούν σε βουνά της κεντρικής Ελλάδας για ορ. σκι; Υψόμετρα, ποσότητες, ποιότητες κλπ.
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

check PM.
menelaos
Posts: 53
Joined: 20 Sep 2007 16:36

Post by menelaos »

Οι παραπάνω πληροφορίες θα ενδιέφεραν και εμένα αν υπάρχουν διαθέσιμες ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

δεν δόθηκαν κάποιες πληροφορίες, αλλά το τηλ και το μέιλ ενός local...
νομίζω ότι δεν είναι σωστό να δίνεις δημόσια στοιχεία άλλων, γιαυτό και το ΠΜ
σου το προώθησα, αν δεν το έχει κάνει ήδη ο yannisdelta
menelaos
Posts: 53
Joined: 20 Sep 2007 16:36

Post by menelaos »

Κανένα πρόβλημα "teochristopoulos". Και πολύ καλά έκανες.
Την Προηγούμενη Πέμπτη ήμουν στο Χιονοδρομικό του Χελμού με καταπληκτικό χιόνι. Νομίζω πως μολις φτιάξει ο καιρός οι συνθήκες του καινούργιου χιονιού θα είναι τέλειες για τα απάτητα αν και ότι έχει πέσει ήταν με υγρασία ανώ των 80%. Για την ιστορία, δούλευαν όλα τα lifts (Τεράστια έκπληξη) με ελάχιστο κόσμο. Η ανατολική πλαγιά του βουνού (πίστα "Αντιγόνη") ήταν όλη απάτητη (κλειστή για το κοινό) με υπέροχο χιόνι και το ίδιο η δυτική πλαγιά κάτω από την Νεραϊδόραχη ("Στύγα"). Τις τίμησα και τις δύο πολάκις μετά από μία ανάβαση με τα ορειβατικά της κόψης της Νεραίδόραχής με ωραίο καιρό! Δεν είχε καθόλου πάγο όπως συνήθως έχει ψηλά στη κόψη πα'ότι το αστεροσκοπείο ήταν όλο παγωμένο.
Αχορταγος
Posts: 4
Joined: 04 Feb 2009 21:25
Location: Λαρισα

Re: Συνθήκες χιονιού για ορ. σκι

Post by Αχορταγος »

yannisdelta wrote:Ξέρει κανένας τι συνθήκες επικρατούν σε βουνά της κεντρικής Ελλάδας για ορ. σκι; Υψόμετρα, ποσότητες, ποιότητες κλπ.
Στον Ολυμπο έχει εξαιρετικό , στεγνό, χιόνι πάνω από τα 2000...Το Σάββατο το ευχαριστήθηκα στην πλευρά του ΚΕΟΑΧ.Εκανα μόνο εκτός πίστας .Αν αλάξει ο καιρός σε Νοτιά , δεν θα είναι τοσο καλά, θα μαλακώσει και θα κολάει.όποιος προλάβει δηλ...
Post Reply